Serwis Ogrodowy

ogrodyserwis.eu

Forsycja pośrednia – wiosna w Twoim ogrodzie

Forsycja pośrednia (Forsythia × intermedia) jest jedną z pierwszych, kwitnących wiosną roślin. Jest to gatunek z rodziny oliwkowatych (Oleaeceae). Jej początki sięgają XIX wieku – roślina powstała w wyniku skrzyżowania F. suspensa i F. viridissima. Po raz pierwszy wyhodowana została w ogrodzie botanicznym w Getyndze ok. 1885 roku. Uprawiana jako krzew ozdobny, cieszy się w Polsce dużą popularnością. Nie bez powodu –piękny krzew o jasnych, żółtych kwiatach swoim charakterystycznym kolorytem ożywia wiosenny krajobraz będąc jednym z pierwszych zwiastunów ciepłych, słonecznych dni.

Jak kwitnie forsycja ? Właściwości forsycji i odmiany krzewu

Forsycja pośrednia jest krzewem liściastym, który charakteryzuje rozrośnięty, krzaczasty pokrój. Roślina osiąga od 2 do 3 m wysokości. Ma liczne pędy spośród których niektóre delikatnie się przewieszają. Liście są ciemnozielone. Najczęściej pojedyncze cechują się jajowatym kształtem. Górna część liścia może być piłkowana.

forsycja cięcie
Forsycje wymagają odpowiedniego podcinania aby rosły piękne i zdrowe

Forsycja bardzo wcześnie zaczyna kwitnąć. Okres, kiedy kwitnie forsycja rozpoczyna w marcu i trwa do kwietnia. Przed rozwojem liści pojawiają się charakterystyczne, lejkowate, żółte kwiaty. Owocem forsycji jest brązowa torebka, ze znajdującymi się wewnątrz nasionami.
Odmiany forsycji są liczne i posiadają wiele zróżnicowanych cech.

Do najciekawszych i najbardziej popularnych należą:

  •  'Maluch’ Polska odmiana karłowata – Krzew osiąga do 1 m wysokości. Wyróżniają ją bardzo drobne kwiaty i drobne, cienkie pędy.
  • 'Spectabilis’ jedna z najpopularniejszych odmian. Charakteryzuje się dużymi, złocistożółtymi kwiatami i kwitnie bardzo obficie. Zakwita dość późno jak na forsycje. Osiąga wysokość do 2,5 m.
  • 'Goldzauber’ odmiana charakteryzuje się cienkimi pędami i ciemnożółtymi kwiatami. Spośród innych odmian wyróżnia się niezbyt silnym wzrostem.
  • 'Flojor’ kolejna odmiana wolnorosnąca, która cechuje się zwartym pokrojem i licznymi, żółtymi kwiatami. Roślina kwitnie wcześniej i osiągają wzrost około 1,5 m.
  • 'Lynwood’ roślinę wyróżniają sztywne i wzniesione pędy o regularnie rozmieszczonych, ciemnożółtych kwiatach.

Warunki uprawy – na co zwrócić uwagę ?

Forsycja pośrednia nie jest trudna w uprawie, jednak jest wiele sprzyjających czynników, dzięki którym rozwija się szybciej i pięknie rozkwita. Roślina najlepiej rozwija się na żyznej, lekkiej i wilgotnej glebie (najlepiej o odczynie od 6,8 do 7,7 ph). W innych przypadkach przy niedostatecznym poziomie opadów ma tendencję do więdnięcia. Forsycji najmniej  sprzyja gleba wapienna oraz gleba zatrzymująca duże ilości wody. Pojawiające się w marcu przymrozki przy dużej ilości wody w glebie są dla forsycji zgubne.

Istotnym dla rośliny czynnikiem jest jej położenie. Forsycja wymaga słonecznego miejsca. Najlepsze dla rośliny są osłonione przed wiatrem, słoneczne miejsca, jednak może być też sadzona w półcieniu.  W Polskich warunkach klimatycznych roślina jest mrozoodporna, jednak nie we wszystkich regionach kwitnie corocznie. W niektórych częściach Polski, występują wyjątkowo silne przymrozki, które uszkadzają jej kwiaty. Roślinie nie też sprzyja susza, która szybko doprowadza do zamierania liści.

Forsycja – sadzenie. Krótki przewodnik

Przed przystąpieniem do sadzenia roślin, należy zakupić odpowiednie sadzonki. Warto poświęcić czas na znalezienie dobrego sprzedawcy, który będzie miał wysokiej jakości rośliny. Krzewy można sadzić wczesną wiosną lub niezbyt późną jesienią – jest to najlepszy okres ze względu na glebę, która w tym czasie jest nasycona wilgocią, co przyspiesza rozwój rośliny.

Rozpoczynając sadzenie forsycji, należy wysadzić ją z ukorzenionych sadzonek w doniczkach. Gdy wybierzemy już odpowiednie stanowisko, należy wykopać w ziemi dziurę, której pojemność będzie dwukrotnie większa od pojemności doniczki. Warto zwrócić uwagę na korzenie – jeśli są one zbyt zbite, należy je delikatnie poluzować palcami. Następnie sadzonkę umieszczamy w dziurze i zasypujemy ziemią. Potem należy porządnie podlać glebę. Jeżeli gleba jest piaszczysta i uboga, można ją wzbogacić podsypując garść kompostu i przed zasadzeniem rośliny, dokładnie wymieszać z ziemią.

forsycja sadzenie
Należy zwrócić szczególną uwagę na to jak sadzimy forsycje

Jeśli chcemy by forsycja była częścią żywopłotu, należy sadzić ją w odległości ok. 50 cm od sąsiadujących roślin. W przypadku, gdy ma być samodzielnym krzewem, należy zachować od 80 do 100 cm odległości w każdym kierunku. Forsycję można wysadzić też do donicy, musi to być jednak odpowiednio duże naczynie z drenażem. Rozwiązanie to nie jest jednak polecane ze względu na duże prawdopodobieństwo przesuszenia rośliny.

Uprawa forsycji – przycinanie

Forsycja pośrednia jest krzewem niewymagającym specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Kluczowe w jej pielęgnacji jest regularne podcinanie. Cięcie forsycji jest konieczne – zaniedbany zaczyna tracić kwiecie, a po kilku latach może całkowicie przestać rodzić kwiecie. Prawidłowe cięcie zapewnia obfitość kwiecia przez wiele lat.

Krzew powinien być podcinany regularnie co roku. Przycinanie forsycji powinno odbywać się po całkowitym przekwitnięciu. W celu uzyskania najlepszych efektów, krzew należy ciąć śmiało i konsekwencje, po kilka – kilkanaście centymetrów, aż do uzyskania zamierzonej formy forsycji. Większe cięcie zapewni roślinie więcej przestrzeni do wzrostu w kolejnym roku. Co 3-4 lata powinno się silnie przekrzewić krzew. Dzięki odcięciu starych gałęzi, na których kwiecie kwitnie słabo, struktura  krzewu nie będzie przesadnie zagęszczona. Wiosną i latem, maksymalnie do końca sierpnia, wskazane jest nawożenie forsycji.

W przypadku, gdy krzew forsycji nie był podcinany przez kilka sezonów, i przestał kwitnąć, możliwe jest podjęcie ostatecznych kroków, które mogą ocalić roślinę. Roślinę może uratować radykalne cięcie, i skrócenie jej do 20 cm nad poziomem gruntu i pozostawienie 4-5 najmłodszych i najjędrniejszych pędów. Zabieg ten należy wykonać wczesną wiosną, po ustaniu przymrozków, ale przed rozpoczęciem okresu kwitnienia. W kolejnym sezonie należy znowu przyciąć krzew i odciąć najsłabsze pędy.

Forsycja jest pięknym krzewem, który może być roślinną dekoracją zarówno przestrzeni publicznych, jak i przydomowych ogrodów. Warto ją pielęgnować – odpowiednio zadbana może rozświetlać wiosenne dni i ozdabiać ogrody przez długie lata.