Serwis Ogrodowy

ogrodyserwis.eu

Jak dbać o storczyka

Storczyki lub ich pokrewne – orchidee to przez ostatnie kilka lat najpopularniejsza ozdoba naszych domów. Zdobyła uznanie nie tylko koneserów czy kolekcjonerów ciekawych roślin. Storczyki zdobią mieszkania nawet tam, gdzie ich właściciele nie przykładają wagi do ozdób, nie mówiąc o kwiatach doniczkowych. To dzisiaj w dobrym guście, by na naszym parapecie w domu lub w biurze stała nawet pojedyncza donica ze storczykiem. Powszechnie uważa się, że gatunek ten dobrze wpływa na aurę w pomieszczeniu, ponieważ pochłania szkodliwe fale elektromagnetyczne. Bez względu na to czy tak faktycznie jest, storczyk niewątpliwie dodaje piękna miejscu, w którym rośnie.

Dodaje, o ile jest właściwie zadbany. Tak, jak z każdą inną rzeczą, naszej roślinie należy się odrobina uwagi. Wtedy odwdzięczy się nam pięknym zdrowym wyglądem i oszałamiającymi kwiatami. A ponieważ jest to organizm żywy, nie jest odporny na różne choroby. Jak je rozpoznać? Jak zapobiegać a jak leczyć? Postarajmy się bliżej przyjrzeć często spotykanym chorobom liści storczyków.

Infekcje grzybowe storczyków

Czyli najczęstsza przyczyna choroby naszych ukochanych kwiatów. Jak rozpoznać, że nasz storczyk choruje? Rozpoznanie jest bardzo proste. Na dolnych i górnych powierzchniach liści pojawiają się szare mączne, a później brązowe plamy. Zdjęcia takiej choroby liści możemy znaleźć tutaj: *. Z upływem czasu plamy i uszkodzenia rozszerzają się na cały liść, który w efekcie obumiera. Jeśli zauważymy takie oznaki choroby liści na naszym storczyku, musimy działać szybko, póki choroba nie przeniesie się na pędy, bulwy i korzenie.

pasożyty storczyków
Pasożyty storczyków występują często, stąd ważne, abyś wiedział jak z nimi walczyć

Jak leczyć storczyki? Oto kilka naszych podpowiedzi:

Ponieważ infekcja łatwo przenosi się na inne rośliny, zakażony egzemplarz należy odizolować od innych:

  • Chore liście odciąć i wyrzucić
  • Zastosować domowy środek leczniczy czyli wywar z czosnku, którym opryskujemy roślinę
  • Kiedy najprostsze sposoby zawodzą, sięgnąć po fungicydy, chemiczne środki grzybobójcze

Oparzenia liści storczyków

Duże, czarne, suche i szorstkie w dotyku plamy świadczą o oparzeniu słonecznym. Niestety, uszkodzenia są nieodwracalne. Jedyne, co możemy zrobić, to postarać się o lepsze warunki dla naszego storczyka. Rośliny lepiej czują się w miejscach niebezpośrednio wystawionych na działanie promieni słonecznych. Jeśli nasze okna wychodzą na południe, może lepiej nie trzymać doniczki na parapecie, tylko odstawić w miejsce, gdzie światło jest bardziej rozproszone.

Pomarszczone i oklapnięte liście

Kolejnym problemem, z którym czasem możemy się spotkać, to pomarszczone i oklapnięte liście. Co jest przyczyną takiego stanu? Taka sytuacja, to wynik tego, że korzenie nie transportują odpowiedniej ilości wody do reszty rośliny. Storczyk choruje dlatego, że jest zalany lub zasuszony. Aby sprawdzić, jak jest w naszym przypadku, musimy wyjąć kwiat z doniczki i uważnie się mu przyjrzeć. Czasami problemem jest zbyt rozdrobnione podłoże, które należy wymienić. Jeśli korzenie wewnątrz doniczki są srebrzysto-szare ale nadal pozostają zielone, nie mamy się czym martwić – pomarszczone liście wkrótce wrócą do prawidłowego stanu. Pamiętajmy jednak o prawidłowym podlewaniu storczyka. Co to oznacza? Zanurzamy całą doniczkę w przegotowanej i odstanej wodzie na około godzinę.

Wełnowce na storczykach, czyli pasożyty atakują

Wełnowce to szkodniki o charakterystycznym wyglądzie. Nazwa wełnowców jest bardzo trafiona, bo wyglądem faktycznie przypominają biały strzępek wełny. Kiedy atakują storczyka, wysysają sok z jego nadziemnych części, powodując ich osłabienie lub nawet obumieranie. Te pasożyty storczyków mogą dostać się do naszego mieszkania z zewnątrz i przez pewien czas pozostać uśpione, ponieważ do życia potrzebują odpowiednich warunków. Wełnowce pojawiają się najczęściej zimą, w okresie grzewczym. Większe prawdopodobieństwo ich nosicielstwa mają rośliny sprzedawane w centrach handlowych ze względu na niekorzystne warunki ich przechowywania. Aby mieć pewność, że nie kupiliśmy chorego storczyka, po przyniesieniu do domu poddajmy go kwarantannie i obserwujmy przez kilka tygodni.

storczyki choroby pomarszczone liście
Pomarszczone liście to oznaka choroby storczyków

A co zrobić, kiedy szkodniki się pojawią?

Należy jak najszybciej i najdelikatniej usuwamy pasożyty z chorego storczyka za pomocą wacika nasączonego w roztworze szarego mydła, wody i alkoholu

  • przemywamy liście i pędy octem
  • zniszczone części rośliny usuwamy
  • przy dużym ataku wełnowców musimy zastosować specjalistyczne środki

Lepkie liście, kleiste krople

Kleiste krople na liściach również zdarzają się przy uprawie tej egzotycznej rośliny. Wygląd storczyka wskazuje, że rozwija się w nim choroba. Sytuacja taka ma miejsce, gdy temperatura podłoża jest zbyt niska, a podlewanie zbyt obfite. Nie jest to jednak nic groźnego, a jedynie naturalny proces zwany gutacją. W takim wypadku najlepiej dać odpocząć swojemu storczykowi. Jeśli nie kwitnie,  można zrobić nawet kilkutygodniową przerwę w podlewaniu.

Czasami jednak przyczyną zmiany wyglądu są tarczniki będące pasożytami. Jeśli zauważymy te małe owady z bursztynowym pancerzem, musimy działać bardziej zdecydowanie, a procedura jest podobna jak wypadku wełnowców.