Serwis Ogrodowy

ogrodyserwis.eu

Co warto wiedzieć o uprawie jeżyn?

Jeżyny wciąż nie są jeszcze tak popularne jak jagody czy maliny. Szkoda, bo te ciemnogranatowe owoce są niezwykłą skarbnicą witamin i antyoksydantów. Charakteryzują się wyrazistym smakiem. Dojrzałe jeżyny są słodkie, ale jeśli zerwiemy owoce zbyt wcześnie, mają kwaskowaty posmak. Z powodzeniem można dekorować nimi ciasta. Nadadzą się również na nalewkę. Sadzonki jeżyny znajdziemy w większości sklepów ogrodniczych. Uprawa jeżyn jest stosunkowo prosta, ale zanim się na nią zdecydujemy, musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. 

Jeżyny – uprawa, co warto o niej wiedzieć?

     Jeżeli chcemy zająć się uprawą krzewów jeżyny, musimy koniecznie poznać wymagania tej rośliny. Przede wszystkim warto dowiedzieć się jakiej gleby wymaga jeżyna bezkolcowa. Gleba powinna być niezmiernie bogata w wilgoć. Nie wolno jednak przelewać rośliny, bo istnieje pewne ryzyko, że jej korzenie zaczną gnić. Warto również mieć na uwadze, że im starsza roślina tym lepiej radzi sobie z suszą, nawet tą długotrwałą. Młode krzewy należy jednak bardzo regularnie podlewać, po to, aby obficie kwitły i owocowały. Konieczne jest coroczne nawożenie jeżyn, aby ułatwić im ochronę przed szkodnikami, a także wzmocnić odporność na choroby.

jeżyna sadzonki
Jeżyny są zdrowe i warto uwzględnić je w swojej diecie

Dzięki temu jeżyna będzie także obficiej owocowała. Warto sadzić rośliny na takim stanowisku, które jest osłonięte od silnych wiatrów. Stanowisko powinno być dosyć dobrze nasłonecznione. Nade wszystko należy unikać stanowisk cienistych. Można jednak zdecydować się na stanowiska półcieniste. Sadzonki jeżyny bezkolcowej dostaniemy w każdym sklepie ogrodniczym, zarówno tym stacjonarnym jak i internetowym. Warto wybierać sadzonki jeżyn jak najwyższej jakości. Wiele osób zastanawia się również czym jest rozmnażanie wegetatywne jeżyn. Rozmnażanie to oznacza nic innego jak oddzielenie od rośliny macierzystej fragmentu, który pozwoli na wyrośnięcie kolejnej rośliny tego samego gatunku. W ten sposób może rozmnożyć jeżynę każdy ogrodnik, nawet ten, który nie posiada dużego doświadczenia. Aby móc cieszyć się prawidłowym wzrostem jeżyny i sprawić, aby obficie ona owocowała, konieczne jest regularne przycinanie jeżyn. Najkorzystniej przeprowadzać ten zabieg wczesną wiosną, na przykład pod koniec marca. 

Jeżyna bezkolcowa – odmiany, które warto znać.

     Jak już zostało wspomniane, uprawa jeżyny bezkolcowej nie jest zbyt skomplikowana. Bardzo ważne jest to, aby zapewnić roślinie odpowiednią glebę, a także stanowisko słoneczne. Należy zaznaczyć, że do najbardziej popularnych odmian roślin należą: 

  • jeżyna bezkolcowa Jumbo
  • jeżyna bezkolcowa Loch Ness
  • jeżyna bezkolcowa Navacho
  • jeżyna bezkolcowa Thornfree

      Jeżeli chodzi o odmianę Jumbo, charakteryzują ją duże owoce. Są one jednak przez wiele osób uważane za niewystarczająco słodkie. Mimo to, roślina ma swoich amatorów. Odmiana Loch Ness charakteryzuje się bardzo soczystymi i smacznymi owocami, ale odmiana ta nie jest zbyt odporna na ataki szkodników. Nie brakuje miłośników odmiany Navacho, którą warto docenić w szczególności za to, że szybko owocuje. Jej owoce są bardzo smaczne, soczyste i duże. Jeżeli chodzi zaś o odmianę Thornfree, jej zaletą jest stosunkowo łatwa uprawa. Należy również zaznaczyć, że owoce tej odmiany idealnie nadają się na przetwory. Jest ich również bardzo dużo.

przycinanie jezyn
Odpowiednie przycinanie jeżyn pozwala na uzyskanie lepszych zbiorów

Malinojeżyna – czym jest i czy warto ją sadzić?

     Jeżynomalina to nic innego jak krzyżówka popularnego krzewu maliny z krzewem jeżyny. To prawdziwa gratka dla miłośników malin i jeżyn. Uprawa krzewu nie jest zbyt trudna, dlatego poradzi sobie z nią każdy, nawet początkujący ogrodnik. Krzew charakteryzuje się stosunkowo szybkim wzrostem, a pędy tej rośliny bardzo silnie się rozgałęziają. Krzew nie ma skłonności do rozrastania się na boki, tak jak ma to w zwyczaju malina.

jeżyny bezkolcowe odmiany
Jest wiele odmian jeżyn, jedną z nich są jeżyny bezkolcowe

Malinojeżyna niezwykle obficie owocuje. Owoce mają nieco wydłużony kształt i posiadają przepiękną, charakterystyczną barwę intensywnej purpury. W smaku są słodkie. Zarówno z wyglądu jak i ze smaku przywodzą na myśl jeżyny oraz maliny. Warto zaznaczyć, że malinojeżyna jest dużo bardziej wymagającą rośliną niż krzewy jeżyn i malin. W okresach suszy wymaga podlewania. Gleba powinna być przepuszczalna, najlepiej o nieco kwaśnym pH. Krzewy te nie znoszą gleb ciężkich i suchych. Istnieje dość spore ryzyko, że nie będą obficie owocowały, jeżeli posadzimy je na nieodpowiednich glebach. Stanowiska powinny być słoneczne lub półcieniste.

Malinojeżyna nadaje się zarówno na przetwory jak i do różnego rodzaju deserów. Warto również dekorować nią ciasta, zwłaszcza torty na zimno z bitą śmietaną.