Serwis Ogrodowy

ogrodyserwis.eu

Agrest – właściwości, kiedy sadzić

Agrest to mały okrągły owoc, który występuje w setkach odmian. Sam owoc ma zwykle rozmiar porównywalny z jagodami. Mogą być okrągłe, podłużne lub w kształcie łzy, w zależności od ich odmiany, mają zachwycający zakres kolorów, od zielonego przez czerwony do fioletowego. Dojrzałe owoce są trudniejsze do znalezienia, ale często są porównywane do smaku winogronowego.

Agrest – właściwości

Agrest zdecydowanie dobrze reaguje na pieczenie i słodzenie, a tarty i ciasta są powszechne. Właściwości agrestu wykazują działanie zdrowotne, z których największy udział ma witamina A. Poza tym agrest wyróżnia się sporą zawartością luteiny, pektyn i kwasów organicznych. Owoc ten przede wszystkim:- wspomaga pracę oczu,- wspomaga trawienie,- koi nerwy,- działa moczopędnie,- wyrównuje równowagę kwasowo-zasadową,- wspiera odchudzanie,- ma swoje zastosowanie w kuchni,- stosuje się go także w kosmetyce.

agrest właściowości
Jakie są właściwości agrestu ?

Kiedy sadzić agrest?

Najlepiej rośnie on latem w wilgotnych, chłodnych regionach z doskonałym chłodem zimowym. Z należytą uwagą agrest można hodować w pojemnikach.

Agrest to krzewy liściaste, szybko rosnące w optymalnych warunkach. Pąki rosną wczesną wiosną, kropkując łodygi zielenią, gdy większość innych roślin jest jeszcze płowa. Liście są naprzemienne, Łodygi są cienkie, stają się drzewne, z dużym cierniem na każdym osi. Pojedyncze, głęboko klapowane i błyszczące ciemnozielone. Rozmiar i liczba liści są zmniejszane pod wpływem stresu cieplnego lub lekkiego i są łatwo spalane przez intensywne światło słoneczne. Rośliny, które zostały dotknięte suszą, mogą uzyskać nowy kolor wzrostu po głębokim nawadnianiu. Jeśli utracone zostaną korzenie, odrastanie zaczeka do następnej wiosny. Niepozorne kwiaty, zielone z różowymi wypiekami. Są one przenoszone bocznie na jednoroczne drewno i krótkie ostrogi starszego drewna. Kwiaty są samo zapłodnione i zapylane przez wiatr i owady, w tym pszczoły. Każdy pączek kwiatu otwiera się, aby uzyskać od jednego do czterech kwiatów, w zależności od odmiany.

kiedy sadzić agrest
Kiedy najlepiej sadzić agrest ?

Agrest może być zielony, biały (szaro-zielony), żółty lub w odcieniach czerwieni od różowego przez purpurowy do prawie czarnego. Kolor skóry jest najbardziej intensywny przy pełnym świetle słonecznym. Owoc ma swój własny smak, najlepsze odmiany deserowe, bardzo soczyste. Są najbardziej wydajne w pełnym słońcu.

Rodzaj gleby i nawodnienie sadzonek.

Rośliny agrestu są mniej wybredne pod względem kwasowości gleby niż większość innych małych owoców i tolerują szeroki zakres gleb, z wyjątkiem tych, które są podmokłe. Tam, gdzie lato jest upalne, krzaki będą rosły lepiej i produkowały lepsze owoce na cięższych glebach, które zatrzymują więcej wilgoci i pozostają chłodniejsze. Gruba ściółka z jakiegoś materiału organicznego pomaga również w utrzymaniu chłodu gleby. Piaszczyste gleby są mniej odpowiednie dla agrestu, ponieważ zbyt szybko wysychają. Dzięki włóknistym, płytkim korzeniom agrest idealnie nadaje się do systemu kroplowego. Rozmnażanie wegetatywne z pewnością wymaga podlewania przez cały sezon, ponieważ nie zregenerują pąków ani liści utraconych w wyniku stresu spowodowanego suszą. Rośliny obciążone wodą są podatne na pleśń. Rośliny agrestu mają również dość wysokie zapotrzebowanie na magnez, więc jeśli gleba jest bardzo kwaśna i potrzebuje wapna, użyj wapienia dolomitowego, który dostarcza magnez, a także wapń.

agrest na pniu
Owoce agrestu

Rozmnażanie rośliny agrestu

Sadzonki agrestu są zwykle uprawiane na trwałej krótkiej „nodze”, z której krzak jest stale odnawiany z nowymi pędami powstającymi na poziomie gruntu lub w jego pobliżu. Pozwól łodygom rosnąć przez 4-5 lat, a następnie selektywnie usuń najstarsze łodygi, aby zrobić miejsce na nowe pędy. Odłam wszystkie gałęzie, które tworzą się wzdłuż lub poniżej sześciocalowej nogi. Ciernie sprawiają, że żniwa są uciążliwe, dlatego przycinanie odbywa się, aby otworzyć krzak i ułatwić zbiór. Rośliny mogą być uprawiane jako wzorce lub kordony, ale rozmnażanie roślin wymaga dużo staranności, bo owoce często się oparzają. Wycinaj drewno liściaste wczesną jesienią, nawet zanim wszystkie liście opadną. Obecność kilku liści faktycznie poprawia ukorzenienie się. Sposób wegetatywnego rozmnażania krzewów stał się bardzo popularny. Zrób sadzonki o długości około stopy, ale nie uwzględniaj wzrostu końcówki, zanurz podstawę w hormonie i doniczkę w zwykłej glebie. Przechowywać należy roślinę w częściowym cieniu przez pierwszy rok. Nasiona wymagają wilgotnego rozwarstwienia, tuż nad zamarzaniem, przez trzy do czterech miesięcy. Mszyce często atakują młode liście, zniekształcając je. Roztocza są powszechne latem. Należy je od razu spryskać po zbiorach. Agrest na pniu rośnie silnie, korona ma pokrój kulisty i zwarty.