Serwis Ogrodowy

ogrodyserwis.eu

Świerk, czyli zimozielone cudo w Twoim ogrodzie

Jak wygląda świerk i dlaczego warto posiadać go w ogrodowej kolekcji

Świerki to jedne z bardziej popularnych drzew iglastych w naszym klimacie. Znanych jest aż czterdzieści gatunków tego drzewa o prostym, łuszczączym się pniu. Kolor świerku uzależniony jest od jego odmiany, a gałęzie boczne układają się w wyraźne piętra tworząc równomierny pokrój. Iglaki te posiadają krótkie igły oraz zwisające, duże szyszki o cylindrycznym kształcie, które czynią drzewo bardziej atrakcyjnym.

Na świerk warto się zdecydować ze względu na to, iż jest on drzewem zimozielonym, zatem w nasadzeniach będzie całoroczną ozdobą ogrodu. Dodatkowo cechuje się zwartym i regularnym pokrojem. Pamiętajmy jednak, ze jest to gatunek dorastający nawet do 50-60 m wysokości – warto go zatem przycinać i formować ”od małego”.

Mnogość gatunków, czyli co wybrać spośród tak licznej rodziny świerków

Spośród 40 gatunków tego dostojnego drzewa z pewnością jest w czym wybierać. Mnogość wyboru może jednak przytłoczyć i spowodować tzw. ”paraliż decyzyjny”. Podpowiemy zatem, które gatunki są szczególnie godne polecenia.

świerk srebrny przyrost
Jedną z popularnych odmian jest świerk srebrny

Wszyscy dobrze znamy Świerk pospolity (Picea abies) o ciemnozielonych igłach, którego przyrost roczny sięga nawet 30 cm. Ciekawą propozycją będą także odmiany o srebrzystej lub białej barwie oraz te, które wiosną okrywają kolorowe przyrosty.

Godny polecenia jest Świerk srebrny (Picea pungens) znany także jako Świerk kłujący, szczególnie jego odmiana ”Glauca”, która charakteryzuje się srebrzystymi igłami o długości ok. 2,5 cm. Niebywała zaletą tego gatunku jest łatwość uprawy. Zapewnienie Świerkowi srebrnemu słonecznego stanowiska uchroni go przed nadmierną utratą igieł. Jest on też mrozoodporny, dzięki czemu nie musimy okrywać go na zimę. Świerk srebrny przyrost ma dość znaczny, jest to ok. 20-30 cm rocznie. Zatem jeżeli zależy nam na zachowaniu niskiej formy, warto regularnie przycinać drzewko.

Świerk syberyjski (Picea obovata) to kolejna propozycja do nasadzeń w Twoim ogrodzie. Główne zalety tej odmiany świerka to łatwość przystosowywania się do praktycznie każdych warunków podłoża. Cechuje się on także dużymi (nawet 20 cm) szyszkami, uznawanymi za najatrakcyjniejsze spośród gatunku. Średni roczny przyrost drzewa to 35 cm. Warto wybrać go, gdy zależy nam na stosunkowo szybkim wzroście nasadzeń.

świerk srebrny choroby
Świerk srebrny zimą

Świerk z czerwonymi przyrostami to kolejna niebanalna propozycja, która przepięknie ożywi ogród. Wśród odmian z pędami wybarwiającymi się na kolorowo wybór również jest duży. Najpopularniejszy w tej kategorii to Świerk pospolity (Picea abies) ”Rydal” . Jest to odmiana wolno rosnąca, osiąga wysokość to 3- 4 m. Kolejne tego typu propozycje to miedzy innymi Świerk kłujący ”Hermann naue”, Świerk pospolity ”Cruenta”, ”Rubra spicata”, które charakteryzują się czerwoną barwą młodych pędów, natomiast odmiana ”Roseospica” posiada różowe przyrosty.

Zdrowe iglaki, czyli jak uzdrowić świerki i zapobiegać chorobom

Bez wątpienia iglaki, aby pięknie wyglądały i co roku miały bujne przyrosty, muszą być w pełni zdrowe. Świerki są odmianą przyjazną nawet dla mniej wprawionych hodowców, ponieważ rzadko zapadają na choroby. Co jednak zrobić, gdy na nasze drzewko spadnie nieszczęście? Pierwszym krokiem jest rozpoznanie, które nie należy do trudnych, ponieważ choroby drzew iglastych widoczne są ”gołym okiem”. Lepiej zapobiegać niż leczyć, warto zatem regularnie przyglądać się gałązkom, aby mieć pewność, że drzewka są zdrowe, a w razie wystąpienia szkodników zadziałać jak najszybciej.

Najczęściej występujące szkodniki i choroby świerków:

  • Brudnica mniszka, której gąsienice zjadają igły to najczęstszy pasożyt świerków. Zauważyć można czarne lub brunatne gąsienice. W celu ich wyeliminowania stosujemy opaski  lepowe, do których szkodniki przyklejają się wędrując w górę pnia.
  • Zrostek świerkowy, czyli białe mszyce wełniste. Występują najczęściej od kwietnia do czerwca, powodując biały nalot i skręcanie igieł. Aby zwalczyć insekty rośliny opryskuje się na początku maja preparatem mszycobójczym.
  • Mszyca świerkowa zielona powoduje jasne paski i smugi na igłach, prowadzące do brązowienia i opadania igieł. W celu jej wyeliminowania polecamy wykonać opryski już wczesną wiosną.
  • Przędziorek sosnowiec, powodujący opadanie igieł, które uprzednio żółkną. Nie sposób go przeoczyć, ponieważ na pędach pojawiają się pajęczyny. W tym wypadku również stosujemy opryski w okresie wiosennym.
  • Plamistość igieł świerka to bardzo częsta choroba. W początkowej fazie na igłach pojawiają się żółte plamy, z czasem przechodzą w czerń powodując zamieranie igieł. Jedyną skuteczną metodą walki w tym przypadku jest wykonanie oprysku odpowiednim preparatem.

Bez względu na to jaką odmianę świerka wybierzemy (a może zdecydujemy się na kilka), z pewnością stworzymy efektowne kompozycje do naszego ogrodu. Pamiętajmy, by dbać o nasze iglaki i zapobiegać ich chorobom, a odwdzięczą się pięknym wyglądem i będą zdobić nasz ogród przez długie lata.