Serwis Ogrodowy

ogrodyserwis.eu

Mirt zwyczajny – zastosowanie i uprawa

Mirt zwyczajny ma szczególne miejsce w kulturze – w starożytnej Grecji i Rzymie symbolizował szczęście i płodność, był zatem doskonałą ozdobą wieńca panny młodej. Według Biblii mirt uznawano za symbol nieśmiertelności i zwycięstwa życia nad śmiercią, a Egipcjanie chętnie wykorzystywali go w ziołolecznictwie. Dzięki swoim właściwościom mirt okazał się rośliną nie tylko piękną, ale również użyteczną. Pochodzi z regionu basenu Morza Śródziemnego oraz zachodniej Azji, obecnie występuje na południu Europy, na północy Afryki oraz na Bliskim Wschodzie. Mirt jako roślina doniczkowa uprawiany jest również w rejonach o chłodniejszym klimacie, gdzie osiąga wysokość maksymalnie 1 metra.

Stosowany w kuchni od wielu wieków, mirt zwyczajny pojawia się również we współczesnych przepisach, a jego elementów używa się na różnorodne sposoby:

  • skruszonego owocu jako przyprawy nadającej korzenny posmak,
  • jagód w całości jako słodkiego dodatku do deserów,
  • liści w całości lub w postaci zmielonej, zapewniających pieczeni ostro-gorzką, lekko cytrusową nutę,
  • gałązek spalanych nad ogniskiem dla wzbogacenia aromatu pieczonych mięs,
  • gałązek do owijania dziczyzny przed pieczeniem, zdejmowanych przed podaniem na stół.

Mirt pospolity ceni się także ze względu na dekoracyjny wygląd – delikatne, białe kwiaty o słodkim zapachu oraz zimozielone, lśniące liście. Krzew kwitnie obficie w okresie między majem a lipcem, po czym wyrastają na nim jadalne owoce o ciemnofioletowej lub lekko białej barwie.

Mirt cytrynowy

Nieco słabiej rozpoznawalny jest pochodzący z Australii mirt cytrynowy. W naturze występuje w lasach tropikalnych oraz rośnie na wysokość 15 metrów; w mniej sprzyjających warunkach drzewo to jest dwukrotnie niższe. Najbardziej eksploatowaną częścią mirtu cytrynowego są liście. Ich skład różni się od liści mirtu zwyczajnego, zawiera bowiem wysoką ilość cytralu – związku zapachowego, który wpływa na charakterystyczny cytrynowy aromat. Dodatek tej odmiany mirtu według wielu osób zapewnia potrawom zapach nawet bardziej intensywny niż cytryna. Liście wykorzystuje się do produkcji olejków eterycznych o właściwościach relaksacyjnych i przeciwwirusowych oraz przypraw podkreślających smak mięs i ryb, potraw słodkich i słonych. Dzięki swojemu odświeżającemu zapachowi rośliny tej używa się również do produkcji kosmetyków, takich jak mydło czy pasta do zębów.

mirt zwyczajny
Mirt zwyczajny – kwiat

Uprawa mirtu

Mirt rosnący w gruncie w klimacie śródziemnomorskim osiąga wysokość nawet 5 metrów. W warunkach polskich mirt zwyczajny uprawia się najczęściej jako roślinę pokojową, ze względu na możliwość przemarzania w miesiącach zimowych. Preferuje on żyzną, próchniczną ziemię o lekko kwaśnym odczynie oraz optymalnie nasłonecznione stanowisko. Latem warto wystawić doniczkę na świeże powietrze, w miejscu osłoniętym od gwałtownych powiewów wiatru. Mirt ogrodowy najlepiej pozostawić w doniczce i przed przymrozkami przenieść go do domu – w przeciwnym razie krzew może nie przetrwać zimy. Krzew nie lubi również wielokrotnego przesadzania – aby temu zapobiec, warto zawczasu posadzić go w odpowiednio dużej doniczce. Przez cały rok należy regularnie podlewać roślinę. Wskazane jest dodatkowe zraszanie w okresach ciepłych, natomiast przy niższej temperaturze trzeba zmniejszyć ilość wody, jednak nie dopuszczać do przesuszenia rośliny. Mimo niskiej odporności na warunki pogodowe, krzew bardzo dobrze znosi przycinanie pędów, co umożliwia praktycznie dowolne kształtowanie. Mirt doniczkowy wygląda bardzo okazale, nadaje się do formowania bonsai.

mirt uprawa
Mirt idealnie nadaje się w uprawie do przycinania go na bonsai

Krzew ten można rozmnażać dzięki nasionom lub sadzonkom. Uzyskanie sadzonki możliwe jest dwukrotnie w ciągu roku: na przełomie stycznia i lutego oraz w sierpniu po okresie kwitnienia. W tym celu należy odciąć pęd w odległości około 5 centymetrów od czubka, po czym włożyć go do ziemi. Własne korzenie tak przygotowanej sadzonki powinny pojawić się po okresie co najmniej 1 miesiąca. Wzrost mirtu pospolitego z nasion wymaga około półrocznego oczekiwania. Nasiona wysiewa się na podłoże zmieszanie z kompostem i piaskiem, następnie zasypuje się je ziemią na wysokość 2 milimetrów. Uprawę warto zlokalizować w miejscu z zapewnionym stałym dostępem promieni słonecznych oraz dbać o jej wilgotność.

Mirt – gdzie kupić?

Najbardziej rozpowszechnioną formą sprzedaży mirtu zwyczajnego przeznaczonego do uprawy są nasiona, dostępne w internetowych lub stacjonarnych sklepach ogrodniczych. Istnieje również możliwość kupna suszonych liści mirtu w sklepach zielarskich, ze względu na bogate zastosowanie wyciągu z liści w naparach ziołowych oraz aromaterapii.