Serwis Ogrodowy

ogrodyserwis.eu

Najpopularniejsze wiosenne kwiaty

Wiosenne kwiaty są niewątpliwą ozdobą ogrodu oraz oznaką budzącej się do życia przyrody. Wraz z odejściem ostatnich przymrozków, spod śniegu wychodzą pierwsze rośliny złaknione promieni słońca. Niektóre z typowo wiosennych roślin można również hodować w doniczce, co umożliwia wprowadzenie barwnych akcentów także w mieszkaniu w bloku. W naszej galerii przedstawimy najpiękniejsze i najbardziej znane rośliny kwitnące w pierwszych miesiącach roku oraz zdjęcia wiosennych kwiatów.

Kiedy pojawiają się pierwsze wiosenne kwiaty?

Krokus i Pierwiosnek

Najwcześniej ‒ już w marcu ‒ pojawiają się pierwsze wiosenne kwiaty, między innymi byliny takie jak krokusy czy pierwiosnki. Rośliny te osiągają wysokość od 10 do 30 centymetrów oraz dzięki mnogości odcieni stanowią doskonałe urozmaicenie przydomowego ogródka. Chcąc zapewnić dogodne warunki życia tym kwiatom, warto posadzić je w wilgotnej, żyznej ziemi oraz zapewnić stały dopływ słońca. Pierwiosnek wdzięcznie zakwitnie również w doniczce na balkonie. Do jego najbardziej znanych ogrodowych odmian należą pierwiosnek wyniosły, bezłodygowy oraz ząbkowany.

pierwsze wiosenne kwiaty
Pierwiosnki to pierwsze wiosenne kwiaty jakie można zobaczyć na przełomie zimy i wiosny

Wielokolorowy wiosenny ogród

Przebiśnieg i Zawilec

Poszukując symbolu wiosny, z pewnością przychodzą na myśl białe konwalie, przebiśniegi czy zawilce. Rośliny te z łatwością można odnaleźć w naturalnym środowisku w lesie lub na łące, jednak urosną również na działce. Dzięki swej subtelnej barwie sprawdzą się w niemal każdej kompozycji ogrodowej, jednak warto pamiętać o właściwościach niektórych z nich ‒ pachnące kwiaty i owoce konwalii są bowiem trujące dla człowieka. Z kolei w zależności od odmiany zawilca, woli on miejsca zacienione (zawilec japoński) lub słoneczne (zawilec wielokwiatowy).

Przylaszczka i Fiołek

Najbardziej znane fioletowe kwiaty wiosenne to z pewnością przylaszczki, fiołki i odmiany barwne krokusów. Sadzone w dużych grupach często tworzą okazałe, fioletowe dywany, porastające trawniki oraz skalniaki. Płatki przylaszczek o głębokim, tajemniczym odcieniu zamykają się podczas opadów deszczu i o zmroku. Zimozielone liście uformowane w rozetę cechują się interesującą, fioletowawą barwą od spodu oraz ciemnozieloną na wierzchu. Kwiaty te najlepiej rosną w półcieniu, w wilgotnej, próchnicznej glebie. Należą do bylin kłączowych tak samo, jak fiołki, które zachwycają zapachem i liśćmi od góry omszonymi, od dołu połyskliwymi. Do atutów fiołka z pewnością należy podwójne kwitnienie w ciągu roku:

pierwsze w kwietniu,
kolejne na jesieni.

  Forsycja i Narcyz

Kolor żółty pojawia się w wiosennych ogrodach z dużą częstotliwością ‒ nic dziwnego, ta słoneczna barwa ma bowiem wielu przedstawicieli w świecie roślin. Zarówno krzewy takie jak forsycja, jak i rośliny cebulowe w postaci narcyzów będą piękną, klasyczną dekoracją. Żółte kwiaty wiosenne bardzo dobrze komponują się z nastrojem słonecznej pory roku, pełnej ciepła i radości. Narcyzy wyrastają z cebulki i nie przysparzają zbytniej trudności w uprawie. Należy posadzić je w gruncie we wrześniu, aby zakwitły pięknie po paru miesiącach. Forsycja również ma wielu wielbicieli z uwagi na swoje charakterystyczne złote kwiaty, rosnące gęsto jeszcze przed liśćmi. Tuż po przekwitnięciu warto podciąć jej pędy, aby ograniczyć niekontrolowany rozrost i umożliwić bujne pączkowanie w następnym roku.

fioletowe kwiaty wiosenne
Fioletowe kwiaty wiosenne to krokusy

Wiśnia oraz Magnolia

Również delikatny róż wiosną zdobi krajobraz. Na ten kolor zakwita wiele bzów oraz niezwykle dekoracyjne drzewa magnolii i wiśni ozdobnej. Te wiosenne kwiaty w ogrodzie będą prezentowały się wyjątkowo dostojnie i z pewnością zwrócą uwagę każdego gościa. Miłośników drobnych kwiatów zainteresuje karłowata odmiana wiśni japońskiej, którą można uprawiać w doniczce. Magnolia cechuje się za to dorodnymi kwiatami, wyglądem zbliżonymi do rozłożystych tulipanów. W zależności od odmiany, drzewo może osiągać od 2,5 do kilkunastu metrów. Niskie magnolie miewają nawet mniej niż 2,5 metra, jednak wciąż wymagają zasadzenia w gruncie. Niekiedy kwiaty pokazują się dwukrotnie w ciągu roku:

pierwsze w marcu,
kolejne na przełomie maja i czerwca.

  Feeria barw przez całą wiosnę

Wymieniając najpopularniejsze nazwy wiosennych kwiatów, nie sposób pominąć roślin przedstawionych w galerii. To najczęściej one odpowiadają za wyjątkowy klimat wielu ogrodów, pełnych kolorów i zapachów w okresie od marca do wczesnego czerwca. Także w mieście nierzadko spotyka się dorodne krzewy bzów, a w parkach wiśniowe drzewa gęsto obsypane delikatnymi, wonnymi kwiatkami. Komponując własny wiosenny ogród, warto wprowadzić doń różnorodne rośliny, aby sycił oczy każdego dnia wiosny.