Serwis Ogrodowy

ogrodyserwis.eu

Kiwi jako dar natury

Kiwi jest to owoc, który składa się z włochatej, brązowej skórki zawierającej zielony miąższ, w otoczeniu czarnych, jadalnych nasion. Owoc ma słodki smak, podobny do mieszanki banana, ananasa i truskawki. Uprawiane są w Kalifornii od listopada do maja, a w Nowej Zelandii od czerwca do października. Kiwi można również znaleźć w formie suplementu. Kiwi słynie z licznych korzyści zdrowotnych dla organizmu człowieka. Jest również pełen składników odżywczych, takich jak witamina C, witamina K, witamina E, kwas foliowy i potas. Mają także dużo przeciwutleniaczy i są dobrym źródłem błonnika. Może pomóc w walce z różnymi chorobami, a mianowicie:- leczenie astmy,- wzmocnienie układu odpornościowego,- pomaga kontrolować ciśnienie krwi,- zmniejsza krzepliwość krwi,- chroni przed utratą wzroku.

Mini uprawa kiwi 

Nasuwa się pytanie gdzie rośnie kiwi? Kiwi pochodzi z doliny rzeki Jangcy w północnych Chinach i prowincji Zhejiang na wybrzeżu wschodnich Chin. Pierwsze nasiona zostały przywiezione z Chin przez misjonarzy do Nowej Zelandii. Oprócz Nowej Zelandii i Kalifornii owoce kiwi są również uprawiane komercyjnie na takich obszarach jak Włochy, Republika Południowej Afryki i Chile. Jak rośnie kiwi? Rośliny potrzebują długiego sezonu wegetacyjnego (co najmniej 240 dni wolnych od przymrozków), które nie będą hamowane przez późną zimę lub wczesne jesienne przymrozki.

mini kiwi uprawa
Uprawa mini kiwi wymaga specyficznych warunków

Muszą jednak powoli aklimatyzować się do zimna, a każde nagłe obniżenie temperatury może spowodować pękanie pnia, a następnie uszkodzenie winorośli. Późne zimowe temperatury zamarzania zabijają odsłonięte pąki, co ogranicza adaptowane obszary uprawy kiwi. Wszystkie odmiany mini sadzonek kiwi potrzebują pewnego okresu chłodzenia zimą, a ich potrzeby różnią się dramatycznie, w zależności od odmiany. W bardzo łagodnych obszarach zimowych winorośl może zachować liście i nie zakwitnąć w następnym sezonie. Jeśli chcesz zająć się mini uprawą kiwi to z pewnością winorośle można z powodzeniem hodować w dużych pojemnikach.

Gleby, gdzie rosną kiwi 

W lasach kiwi rośnie na silną, wijącą się winorośl (liany) lub krzew pnący. W uprawie wsparty jest na systemie kratowania. Duże, ciemnozielone, skórzaste liście są owalne do prawie okrągłych. Młode liście i pędy pokryte są rudymi włosami, a dojrzałe liście są ciemnozielone i pozbawione włosów na górnej powierzchni, puszysto-białe z widocznymi jasnymi żyłami poniżej.

gdzie rośnie kiwi
Zastanawiałeś się kiedyś, gdzie rośnie kiwi ?

Rośliny są dwupienne, noszą kwiaty męskie lub żeńskie, dlatego potrzebują roślin obu płci do produkcji owoców. Samokwitnące samce istnieją, ale wydają mniej pożądanych owoców. Wygląd jego jest bardzo ciekawy, występuje z rdzawobrązową skórą gęsto pokrytą krótkimi, sztywnymi brązowymi włosami. Miąższ, jędrny aż do osiągnięcia pełnej dojrzałości. Jest lśniący, jasnozielony lub czasem żółty, brązowawy lub białawy, z wyjątkiem białego, soczystego środka, z którego promieniuje wiele cienkich, jasnych linii. Pomiędzy tymi liniami są rozproszone maleńkie ciemnofioletowe lub prawie czarne nasiona, niezauważalne w jedzeniu. Kiwi będą tolerować półcień, ale wolą słoneczne miejsce, w którym mogą wędrować po jakimś rodzaju systemu kratowania. Winorośl powinna być chroniona przed silnymi wiatrami. Wiosenne podmuchy mogą zerwać nowy wzrost tam, gdzie wyłania się z pędów.

Nawadnianie i przycinanie roślin

Rośliny kiwi potrzebują znacznej kraty, zadaszenia patio lub innego stałego miejsca do uprawy. Kiwi preferują nieco kwaśne (pH 5 – 6,5), dobrze przepuszczalne gleby bogate w materię organiczną. Liście mogą wykazywać niedobór azotu, jeśli gleba jest zbyt zasadowa. Rośliny nie tolerują słonych gleb. Rośliny kiwi potrzebują dużych ilości wody przez cały sezon wegetacyjny, ale muszą też znajdować się w dobrze przepuszczalnych glebach. Konieczne jest regularne podlewanie w upalne lato.

kiwi jak rośnie
Owoce kiwi

Nigdy nie pozwalaj roślinom na stres związany z suszą. Objawami stresu spowodowanego suszą są opadające liście, brązowienie liści wokół krawędzi i całkowite de foliowanie wraz z odrastaniem nowych pędów, gdy stres jest ciągły. Drzewo kiwi prawdopodobnie umiera z powodu problemów związanych z wodą niż z jakiegokolwiek innego powodu. Aby uzyskać najlepszą produkcję owoców drzewa kiwi, przycinanie w zimie jest koniecznością. Wszystkie techniki przycinania różnią się tylko stosowaną metodą kratowania. Nasiona owoców zakupionych w sklepie można sadzić wiosną. Należy to zrobić w delikatnej, nieco piaszczystej mieszance sadzarki, która jest wilgotna, ale nie jest mokra. Nasiona kiełkują w ciągu 4 do 5 tygodni. Rośliny hodowane w ten sposób będą musiały zostać zaszczepione w następnym sezonie, aby uzyskać lepszą, znaną płeć, rośliny. Rośliny zakupione w szkółce są zazwyczaj szczepione lub są cięte. Dojrzewanie zależy zarówno od uprawianych odmian, jak i lokalnych warunków klimatycznych. Dla hodowcy domowego najlepiej poczekać na zbiór do co najmniej 1 listopada, ale lepiej byłoby 15 listopada.