Serwis Ogrodowy

ogrodyserwis.eu

Tuja szmaragdowa – co warto wiedzieć?

Jeśli szukasz odpowiedniej rośliny na żywopłot, warto wybrać tuje szmaragdową.  Jest uniwersalna oraz łatwa w uprawie, a dodatkowo zachwyca swoją ciemnozieloną barwą. Żywopłot jest świetną alternatywą do mocnych drewnianych czy betonowych ogrodzeń. Dzięki niemu nasze ogrodzenie lepiej komponuje się z ogrodem, a całość wygląda naturalnie i przytulnie. Polacy chętnie polecają wybór tui szmaragdowej do swoich ogrodów czy działek, ponieważ ożywiają nasze ogrody przez swój kolor i stożkowy kształt. Dodatkowo krzew jest ozdobny cały rok, gdyż jej igły w czasie zimy nie tracą pięknego szmaragdowego odcienia zieleni. Należy przycinać ją na przełomie marca/kwietnia oraz lipca/sierpnia oraz można ją dowolnie kształtować. Po 10 latach uprawy dorasta do nawet 2-3 wysokości  i wyróżnia się pięknie gęstymi i ułożonymi gałązkami oraz łuskowatymi igłami.  Posiada szyszki o jajowatym kształcie koloru brązowego.

Sadzenie tui 

 Tuje szmaragdowe możemy sadzić praktycznie przez cały sezon, czyli od połowy kwietnia do połowy października. Sadzonki żywotnika zachodniego (pod taką nazwą możemy także je znaleźć) najlepiej zakupić u sprawdzonego źródła, w marketach przeważnie możemy je spotkać w złej kondycji i takie mogą się niestety nam nie przyjąć. Najlepiej będą rosnąć w miejscach nasłonecznionych albo lekko zacienionych, znacznie gorzej w cieniu. Bezpośrednio przed sadzeniem należy sadzonki w doniczce namaczamy tak aby bryła korzeniowa nabrała odpowiednią ilość wody oraz była zwarta.

tuja szmaragdowa szerokość
Jaka powinna być szerokość sadzenia tui szmaragdowej aby prawidłowo rosła ?

Pamiętaj o odpowiednim ph gleby( lekko kwaśne, takie jest najbardziej odpowiednie dla iglaków)  oraz zastanawiasz się jaka ziemia, powinna być żyzna, wapienna i przepuszczalna. Wykopujemy odpowiedni dołek, który powinien być przynajmniej dwa razy większy od bryły korzeniowej, wypełniamy go mieszanką do iglaków oraz ziemią do tui szmaragdowych i podlewamy obficie. Jeśli zastanawiasz się w jakiej odległości sadzić tuje to odpowiednią będzie co 50 cm, pamiętaj że zbyt duża odległość od siebie też nie jest wskazana. 

Cena tui szmaragdowej

Ceny sadzonek tui szmaragdowej wahają się między, od 5-30 zł. Wszystko zależy od jej wielkości oraz czy posiada pojemnik. Za ok 30 zł kupimy już dużą, ładną i przede wszystkim dobrze ukorzenioną tuję. Warto zakupić ją w szkółce roślin, wtedy mamy gwarancje, że jest ona zdrowa oraz, że powinna się nam przyjąć. 

Pielęgnacja tui szmaragdowej

Do dobrego rozwoju żywotnik potrzebuje obfitego podlewania szczególnie w czasie upałów, najlepiej raz w tygodniu, przy upałach nawet do dwóch razy. Tuję należy nawozić dopiero po roku od posadzenia na wiosnę a następnie w lato.  Do tego potrzebujemy odpowiednich nawozów do roślin iglastych, teren wokół niech powinno się obtoczyć kilku centymetrową korą  albo zrębkami drewna, dzięki temu ograniczymy parowanie, dostarczymy składników odżywczych, ochronimy przed mrozem i porastaniem przed chwasty. Przycinanie tui pobudza rozwój, nowych pędów oraz korzeni.  Jeśli chodzi o przycinanie najlepiej zabrać się do tego rok po jej posadzeniu, chyba że od razu przy sadzeniu zauważymy słabe gałązki w takim przypadku należy odciąć je natychmiast. 

w jakiej odległości sadzić tuje
W jakiej odległości sadzić tuje aby powstał nich naturalny płot ?

Tuja szmaragdowa – choroby 

Jej choroby najczęściej wynikają ze złej pielęgnacji a dokładnie ze złego nawożenia lub jego braku ( niedobory żelaza i magnezu) , nieprawidłowego podlewania, zbytniego zacienienia. Często spotykanie choroby wywołane są przez grzyby, które uszkadzają pędy i łuski ostatecznie mogą doprowadzić do obumarcia rośliny. Żywotniki zachodnie najczęściej chorują na szarą pleśń, plamistość łusek, fuzariozę. Jeśli chodzi o to jakie szkodniki zagrażają tują są to m.in mszyce i miecznik tujowiec. Jeśli igły brązowieją. 

  Jeśli zdecydujesz się na tuje szmaragdowe, warto zdobyć minimum wiedzy na ich temat, tak abyś odpowiednio się nimi zajął. Są łatwe i przyjemne w pielęgnacji, ale pominięcie chociaż jednego kroku może grodzić obumarciem rośliny, dlatego warto się trzymać tego co jest poruszone w tym artykule. Zadbane odpowiednio nawodnione, nawożone i przycięte tuje odwdzięczą Ci się piękną barwą i eleganckim wyglądem. Pamiętaj o odpowiednim miejscu dla nich, najlepiej słonecznym,  żyznej glebie glebie oraz zakupy od sprawdzonego sprzedawcy. Tak abyś mógł cieszyć się swoją tują przez cały rok. Stawiaj na jakoś produktów i nie zapomnij o kilku centymetrowej ściółce, która ochroni tuję przez zimą oraz dostarczy odpowiedniej wilgoci roślinie. Aby zdrowo rosła i dobrze się chowała należy ją regularnie przycinać w odpowiedniej dla niej porze, pamiętaj, że zależy od odmiany nie każdą tuje przycina się tak jak tuję szmaragdową.