Serwis Ogrodowy

ogrodyserwis.eu

Co trzeba wiedzieć o poziomkach?

 Poziomki cenimy w szczególności za wyjątkowo słodki smak. Te malutkie czerwone owoce wielu z nas kojarzą się również z beztroskim dzieciństwem. Uprawa poziomek jest bardzo prosta, dlatego poradzą sobie z nią nawet początkujący ogrodnicy. Zanim jednak zaczniemy uprawiać te owoce, dobrze byłoby poznać ich wymagania. Dzięki temu będziemy mogli liczyć na obfite plony. 

Poziomki uprawa, przycinanie – o czym trzeba pamiętać?

     Jak już zostało wspomniane, uprawa poziomek nie jest trudna. Aby jednak dobrze nam one owocowały, konieczne jest zapewnienie im optymalnych warunków do rozwoju. Przede wszystkim postarajmy się o to, aby zapewnić poziomkom glebę przepuszczalną, bogatą w składniki mineralne. Niezmiernie istotne jest to, aby nie sadzić poziomek ani na zbyt ciężkich glebach ani na zbyt lekkich. Bardzo dobrze byłoby również, gdyby gleba, na której będą rosły poziomki posiadała lekko kwaśne pH. Poziomki bardzo potrzebują również słońca. Dlatego też warto sadzić je na dobrze nasłonecznionych stanowiskach. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, zdecydujmy się na półcień. Unikajmy jednak stanowisk całkiem zacienionych. Najprościej będzie zakupić poziomki sadzonki w dużych centrach ogrodniczych. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że są one wysokiej jakości i na pewno nam się przyjmą. Jeżeli jednak jesteśmy osobami cierpliwymi, możemy zdecydować się na wysiew nasion. Należy jednak pamiętać o tym, że na wyhodowanie sadzonek będziemy potrzebowali około czterech miesięcy.

jak sadzić poziomki
Jak sadzić poziomki aby wydawały jak najwięcej owoców ?

Wiele osób zastanawia się również nad tym kiedy sadzić poziomki oraz czy należy je przycinać. Najlepiej sadzać poziomki w kwietniu. Jeżeli jednak kwiecień jest wyjątkowo zimny i deszczowy, poczekajmy z sadzeniem poziomek do maja. Przycinanie poziomek nie jest warunkiem koniecznym do uzyskania dużych plonów. Dobrze jest jednak pamiętać o tym, aby poziomki podlewać, zwłaszcza w okresach suszy. Uważajmy również na to, aby nie przesadzić z nawożeniem gleby, na której rosną poziomki. Poziomek nie powinniśmy sadzić zbyt gęsto, bo wówczas rośliny będą kwitnąć i owocować słabiej. Zaletą poziomek jest to, że są one roślinami wieloletnimi. Poziomka będzie jednak najobficiej owocowała przez około dwa lata. Po tym czasie warto posadzić nowe sadzonki, które będą owocowały obficiej. 

Poziomki w doniczce – o czym warto pamiętać?

Wszyscy, którzy zastanawiają się jak sadzić poziomki muszą najpierw zdać sobie sprawę z faktu, że owoce te możemy posadzić zarówno na balkonie jak i w naszym ogródku. Poziomki na balkonie to doskonała opcja przede wszystkim dla osób, które nie mają zbyt wiele miejsca w swoim ogrodzie lub też nie posiadają go wcale. Owoce te warto sadzić na balkonie zwłaszcza wtedy, gdy mieszkamy w mieście. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, byśmy posadzili te rośliny zarówno w ogrodzie jak i na balkonie.

poziomki w doniczce
Poziomki można również uprawiać w doniczce na balkonie

Warto wybrać dość dużej wielkości donice, po to, aby poziomki miały dobre warunki do rozwoju. Jeżeli wybierzemy odmianę pnącą, dobrze jest powiesić doniczkę. Jeśli jednak nie sięgamy po odmiany pnące, możemy zdecydować się na donice, które bez większych trudności ustawimy w upatrzonym miejscu. Warto jednak pamiętać o tym, aby poziomki miały wystarczającą ilość słońca. Nie zapominajmy także o podlewaniu ich. Zanim zdecydujemy się na kupno sadzonek, dowiedzmy się które sadzonki są szczególnie polecane do uprawy w doniczkach. 

Poziomki – odmiany, które warto mieć.

Istnieje bardzo wiele odmian poziomek. Do najpopularniejszych odmian poziomek, które możemy dostać w sklepach ogrodniczych należy zaliczyć: 

  • poziomkę Rugię
  • poziomkę Baron Solemacher
  • poziomkę Aleksandria
  • poziomkę Regina

     Poziomka Rugia jest polecana szczególnie początkującym ogrodnikom. Jest łatwa w uprawie, a owocuje niezwykle obficie. Smak tej odmiany bardzo przypomina smak poziomek leśnych. Z tego też względu może przypaść do gustu miłośnikom owoców dziko rosnących.

poziomki sadzonki
Dojrzałe poziomki mają intensywny, czerwony kolor

Poziomkę Baron Solemacher charakteryzuje zaś sercowaty kształt i duży rozmiar owoców. Jest to jednak odmiana nieco trudniejsza w uprawie. Jeżeli jednak jesteśmy doświadczeni, poradzimy sobie. Poziomka Aleksandria jest podobnie jak Rugia odmianą mało wymagającą. Jej owoce są słodkie i niezwykle intensywnie pachnące. Dla tej odmiany charakterystyczne są również duże kwiaty.

Jeśli chodzi zaś o poziomkę Regina, jest ona dość trudna w uprawie. Jej wadą jest niska odporność na mróz. Należy jednak zaznaczyć, że odmiana ta rekompensuje się niezwykle soczystymi i smacznymi owocami. Ponadto, są one bardzo duże, dlatego poziomka ta świetnie nadaje się do przygotowywania różnego rodzaju przetworów.