Serwis Ogrodowy

ogrodyserwis.eu

Mrówki w ogrodzie – jak sobie z nimi poradzić.

Mrówki w ogrodzie to zmora wielu posiadaczy domków czy ogrodów. Mimo że mrówki są pożyteczne, spulchniają ziemie, zjadają owady, to ich nadmiar w ogrodzie nie jest wskazany. Te malutkie owady potrafią wprowadzić wiele zamieszania i problemów. Potrafią wyrządzić wiele szkód, m.in.

 • Przesuszają ziemie poprzez budowę gniazd.
 • Odkrywają korzenie i bulwy roślin.
 • Niszczą rośliny, robią w nich otwory.
 • Uszkadzają drewniane elementy w ogrodzie, budują w nich gniazda.
 • Zanieczyszczają rośliny i żywność.
 • Niszczą drzewa, w nich również potrafią budować gniazda.
 • Niszczą podjazdy i inne nawierzchnie.
 • Potrafią boleśnie kąsać.
 • Tworzą kopce, które utrudniają koszenie trawników.
 • Uszkadzają pąki kwiatów, szukając w nich nektaru.
 • Mrówki  żyją w symbiozie z mszycami, zjadają ich odchody. Bronią mszyc przed  ich naturalnymi wrogami, przechowują je zimą w mrowisku, a wiosną wypuszczają na zewnątrz.

Właściciele działek od dawna zastanawiają się, co na mrówki w ogrodzie będzie skuteczne. W sklepach jest wiele środków, wszystkie reklamowane są jako bardzo skuteczne, ale jak jest naprawdę?

Sposób na mrówki w ogrodzie – co polecają specjaliści. 

W procesie zwalczania mrówek w ogrodzie najważniejsze jest wykrycie gniazda. To miejsce, gdzie żyją mrówki na czele z królową. Mrówki lubią ciepło i słońce, najchętniej osiedlają się w słonecznych miejscach i tam należy szukać gniazd. Gniazdo można zniszczyć przez zalanie gorącą wodą lub polaniem jednym z dostępnych na rynku środków. Popularne preparaty to Mrówkofon, Mrówkiller lub ANT-STOP-przeciw mrówkom. Warto sprawdzić, czy w okolicy nie ma mniejszych gniazd, ponieważ niektóre odmiany mrówek takie tworzą. Należy je również zniszczyć w podobny sposób. Jeżeli nie można odnaleźć gniazda, warto zastosować przynęty z wolnodziałajacym środkiem owadobójczym. Część mrówek zaniesie trutki do mrowiska, gdzie zostaną zjedzone przez pozostałe owady.

sposób na mrówki w ogrodzie
Czy istnieje sprawdzony sposób na mrówki w ogrodzie ?

Co na mrówki w ogrodzie

Można zastosować takie preparaty jak Faratox, Maxforce Żel, Combat lub inne, dostępne w sklepach ogrodniczych. Na rynku dostępne są również środki, które działają w zupełnie inny sposób. Zawierają substancje hormonalne, które po zjedzeniu, powodują bezpłodność owadów. Jest to dość długotrwała metoda, ale bardzo skuteczna, prowadzi do likwidacji mrówek w ogrodzie.  Inny skuteczny sposób na mrówki w ogrodzie to trucizna z boraksem, który od dawna polecany jest  do walki z mrówkami. 

Preparaty do zwalczania mrówek występują w różnej postaci. Dostępne są substancje w postaci: granulatów, środków w aerozolu oraz trutek-pułapek, każde z nich inaczej działają. Preparaty do opryskiwania likwidują głównie mrówki robotnice, nie niszcząc gniazda. Inaczej działają trutki, które są zanoszone przez robotnice  do mrowiska i tam zjadają je pozostałe owady.  Często takie trutki zabijają cale gniazda. 

Najbardziej radykalny sposób na pozbycie się mrówek, to profesjonalny oprysk. Pozwala na pozbyć się mrówek z dużej powierzchni, ogrodu, boiska, podjazdu. Opryski to skoncentrowane preparaty, które likwidują mrówki natychmiast po zetknięciu ze środkiem owadobójczym. 

Domowe sposoby na mrówki w ogrodzie

Dla osób, które nie chcą stosować środków chemicznych, zalecane są domowe sposoby na pozbycie się tych owadów. Jest kilka znanych metod, które mogą przynieść zadowalające efekty. Są to m.in.:

W ogrodzie można posadzić rośliny, które nie są lubiane prze mrówki, np. majeranek, lawenda lub nagietek. Powinny być rozmieszczone w różnych częściach ogrodu, aby mrówki nie nie przeniosły się na inne miejsce.

Wejście  i okolice mrowiska należy spryskać olejkami roślinnymi, których zapachu mrówki nie tolerują. Proces ten jednak trzeba często powtarzać. 
Okolice i szlaki mrówek można posypać popiołem lub niedopałkami z papierosów, mrówki nie znoszą ich zapachy.
Polecanym sposobem jest gnojówka z piołunu lub z wrotyczu, która należy wylać na gniazdo i jego okolice.

domowe sposoby na mrówki w ogrodzie
Czasami domowe sposoby na mrówki w ogrodzie mogą okazać się nieskuteczne, wtedy należy skorzystać ze środków chemicznych

Mrówki odstraszają kwaśne zapachy np. cytrusów lub octu. Jedna ze znanych metod to oblanie gniazda sokiem z cytryny lub octem.
Mrówki nie lubią cynamonu, drogi, gdzie chodzą mrówki, warto posypać tą przyprawą.

Ważne, aby pozbyć się mszyc. Jeżeli mrówki nie będą miały co jeść, same się wyprowadzą.
Mrowisko można zalać wodą z solą, ale sól może zniszczyć rośliny rosnące obok mrowiska. 
Inny skuteczny sposób na mrówki w ogrodzie to proszek do pieczenia i soda oczyszczona. Są to substancje, które działają na mrówki jak trucizna, uśmiercają je.

Sposób na mrówki w ogrodzie – Podsumowanie

Jak widać, środków na pozbycie się mrówek z ogrodu, jest bardzo duże. Jedne są mniej, inne bardziej skuteczne. Po środki chemiczne warto sięgnąć, gdy mrówek w ogrodzie jest dużo, szkody przez nie wyrządzane są widoczne gołym okiem. Warto pamiętać, że mrówki w niewielkiej ilości są pożyteczne w ogrodzie, spulchniają glebę, zjadają szkodliwe owad, czyszczą środowisko z martwych owadów i resztek organicznych.