Serwis Ogrodowy

ogrodyserwis.eu

Uprawa winorośli – w Polsce także można mieć winnicę

Nie musimy lecieć do Włoch czy Francji, aby cieszyć się smakiem winogron. Mimo że winorośl najlepiej rośnie i wydaje najbardziej obfite plony w krajach o ciepłym i słonecznym klimacie, to obecnie są odmiany, które można uprawiać także w Polsce. Warto wiedzieć, że uprawa winorośli możliwa jest również pod osłonami.

Różny okres plonowania winorośli

Uprawa winogron może udać się również w Polsce. Różne odmiany winogron owocują w odmiennym czasie, dlatego też kupując sadzonki warto zwracać uwagę na czas plonowania. Uprawa winorośli w Polsce zakończy się sukcesem, gdy zostaną wybrane odmiany wczesne i średniowczesne. Są to odmiany, z których owoce zostaną zebrane jeszcze zanim pojawiają się pierwsze przymrozki. Decydując się na uprawę winogron warto kupować sadzonki w pojemnikach. Do gruntu wysadza się je w kwietniu, gdy jeszcze nie ruszyła wegetacja. Drugi optymalny okres sadzenia to czerwiec-lipiec. W tych miesiącach sadzonki mają już rozwinięte liście.

Jakie wymagania ma plantacja winogron?

Winorośl raczej nie wymaga podlewania, jedynym wyjątkiem są plantacje założone na bardzo lekkich i piaszczystych glebach. Na plantację należy wybrać miejsce słoneczne, ciepłe i zaciszne. Dobrze, aby było to stanowisko osłonięte przed mroźnymi wiatrami. Możliwa jest także uprawa winogron na działce. Na działce warto posadzić je w pobliżu południowej lub zachodniej ściany altany. Rośliny należy odsunąć od ściany o mniej więcej 30 cm. Do uprawy winorośli najlepiej nadaje się lekko próchniczna gleba. Nagrzewa się ona bardzo łatwo, rośliny rosną w niej bardzo dobrze. Gleba pod uprawę winorośli powinna mieć odczyn pH 6,5 – 7,0. Przy roślinach, które nie są posadzone przy ścianie należy wbić paliki o długości około 200 cm.

uprawa winorośli na działce
Uprawa winorośli na działce jest jak najbardziej możliwa !

Sadzenie winorośli rozstaw: jaki powinien być?

Przed posadzeniem sadzonek winorośli należy wykopać dołki. Ich średnica powinna wynosić od 60 do 70 cm, a głębokość 70 cm. Na dnie każdego dołka zaleca się wsypać warstwę dobrze rozłożonego obornika o grubości około 20 cm. Rozstaw roślin zależy od tego, jaki jest rodzaj gleby, na której winorośl będzie rosła, ale także od wielkości zakładanej plantacji. Rośliny sadzi się w rzędach, które są oddalone od siebie od 1,2 do 3 metrów. Krzewy niskich odmian, które są prowadzone przy palikach sadzi się w odległości około 0,8 m. Minimalna odległość między krzewami z wysokim pniem wynosi 3 m.

Uprawa winogrona w Polsce: jakie odmiany udają się najlepiej?

Decydując się na uprawę winogron, należy wybrać najbardziej odpowiednią odmianę. Do wyboru są odmiany deserowe, uniwersalne i przerobowe. Hodowla winogron tylko na własne potrzeby najczęściej ogranicza się do odmian deserowych. Owoce tych odmian mają ścisły miąższ i duże grona. Nie nadają się do przygotowywania wina, gdyż zawierają zbyt małą ilość soku, kwasów i cukru. Odmiany deserowe, które udają się w Polsce to między innymi „Iza Zaliwska”.

uprawa winorośli w Polsce
Uprawa winorośli w Polsce nie jest niczym nowym

Największą popularnością cieszy się uprawa winogrona w Polsce odmian uniwersalnych. Owoce tych odmian nadają się na soki, można je też jeść prosto z krzewów. Odmiany te rodzą owoce średniej wielkości lub duże, ich miąższ jest bardzo soczysty. Przykładowa uniwersalna odmiana to „Prim”. Odmiana ta jest stosunkowo wrażliwa na niskie temperatury, wymaga okrywania. Odmianą, którą warto polecić jest między innymi „Isabella”. Jest to odmiana stosunkowo odporna nie tylko na mróz, ale także na choroby.W Polsce zakładane są obecnie plantacje, na których uprawiane są odmiany idealne na wino. Winogrona uprawa odmian przeznaczonych na wino, które dobrze udają się w polskich warunkach klimatycznych to:

  • „Aurora”;
  • „Jutrzenka”
  • „Pinot Noir”;
  • „Cascade”.

Dwie pierwsze odmiany przeznaczone są na wina białe, pozostałe – na czerwone.

Czy winorośl wymaga przycinania?

Winorośl owocuje od połowy sierpnia do przełomu września i października – okres owocowania zależy od tego, jaka odmiana zostanie wybrana. Winorośl należy do roślin pnących bardzo silnie rosnących. W okresie wegetacji rośliny wymagają więc kilkukrotnego cięcia. Pierwsze cięcie musi zostać wykonane już w połowie kwietnia. Musi zostać usunięta jednoroczna łoza. Cięcie należy wykonać tak, aby u nasady każdego wycinanego pędy zostały przynajmniej dwa pąki. Z tych pąków wyrosną nowe, bardzo silne pędy zielne. To na nich wyrosną kwiatostany. Wiosną należy też usunąć wszystkie pędy, które są suche i martwe. Nadmiernie wyrośnięte pędy należy skracać w kolejnych miesiącach.
Uprawa winogrona w Polsce ma bardzo długą tradycję. Obecnie winogrona w Polsce uprawia się nie tylko na własny użytek.