Serwis Ogrodowy

ogrodyserwis.eu

Jak zbudować grill?

Grill ogrodowy to marzenie wielu osób. Co roku, gdy tylko zaczyna się wiosna, szukają one pomysłu na to, jak go zbudować. Wbrew pozorom budowa grilla ogrodowego wcale nie jest trudna. Jednym z najpopularniejszych materiałów, którego używa się do stworzenia takiego grilla jest cegła. Grill ogrodowy z cegły jest trwały i może służyć przez wiele lat, stąd też zbudowanie go z tego tworzywa jest najlepszym rozwiązaniem.

Grill murowany – krok po kroku

Wybranie projektu i miejsca grilla

Przed budową grilla należy stworzyć odpowiedni projekt. Gdy nie mamy do tego smykałki możemy pokusić się o znalezienie gotowych szkiców, które pozwolą na zwizualizowanie tego, jak skończony grill będzie prezentował się na naszej działce lub w ogrodzie. Po wyborze odpowiedniego projektu należy bardzo dokładnie wybrać miejsce w którym stanie nasz grill ogrodowy z cegły. Najlepiej jest wymurować go tam, gdzie najbardziej lubimy spędzać czas w ogrodzie, a jednocześnie zastanowić się nad dodatkową aranżacją tego miejsca. Przy okazji budowy grilla ogrodowego warto bowiem zastanowić się nad wybudowaniem altanki lub innego rodzaju zadaszenia, które sprawi, że biesiadowanie przy grillu będzie bardziej komfortowe. Gdy posiadamy przydomowy taras, to wygodnym rozwiązaniem może być postawienie grilla w jego okolicy. Latem bowiem częstą opcją jest gotowanie na dworze, a grill blisko tarasu może to znacząco ułatwić.  

budowa grilla ogrodowego
Grill ogrodowy okazuje się niezastąpiony przy imprezach na ogrodzie

Dobór odpowiednich materiałów

Jednym z najczęściej wybieranych materiałów do budowy grilla ogrodowego są cegły klinkierowe. W zależności od tego, jakiego ostatecznego wyglądu grilla oczekujemy, możemy też użyć kamiennych ciosów, bądź łupków. Ciekawym rozwiązaniem dla osób lubiących styl rustykalny, może być użycie polnych kamieni. Warto jednak wiedzieć, że grill ogrodowy można zbudować także ze zwykłych cegieł, a do wyłożenia zabudowanego paleniska użyć płytek szamotowych. Przy budowaniu ścianek grilla warto także zastanowić się nad dodatkowymi blatami, które wykorzystamy np. do trzymania potraw lub dodatków, albo przygotowywania dań do grillowania. Do budowy dodatkowych blatów, które będą mieć kontakt z żywnością należy użyć materiałów, które są do tego przeznaczone, a przede wszystkim łatwe do czyszczenia. Istotnym elementem grilla ogrodowego z cegły jest także ruszt. Dobrze wybrać taki, który będzie odporny na rdzę. 

Fundamenty pod grilla

Przed wybudowaniem całej konstrukcji należy przygotować fundamenty. Aby grill ogrodowy z cegły był trwały należy postawić go na płycie fundamentowej grubości około 15 lub 20 centymetrów, którą należy ułożyć na warstwie żwiru. Taki żwir trzeba jednak odpowiednio zagęścić. Grill ogrodowy z cegły można wybudować także na bazie płyty żelbetowej. Najważniejsze aby pamiętać o prawidłowym wyrównaniu fundamentu. Przy budowie grilla trzeba pamiętać o pozostawianiu sobie kilkunastu dni przerwy, która będzie konieczna do tego, aby fundamenty wyschły. 

grill murowany krok po kroku
Grill murowany wymaga odrobiny pracy, ale później przynosi wiele radości

Murowanie grilla 

To jedna z czynności na którą nie należy żałować czasu, bowiem im dokładniej ją przeprowadzimy tym grill będzie trwalszy i bardziej estetyczny. Budowę zawsze zaczynamy od narożników grilla. Musimy także pamiętać o tym, żeby układać cegły pod odpowiednim kontem. Przy układaniu kolejnych warstw warto wspomagać się poziomicą i sprawdzać, czy cała konstrukcja jest równa. Aby murowanie grilla szło sprawnie należy wybrać dobrej jakości zaprawę. Najlepiej wybrać taką, która będzie odporna za równo na bardzo wysokie, jak i bardzo niskie temperatury. Dobra zaprawa sprawi, że grill będzie nam służył przez bardzo długi czas. Przy murowaniu trzeba pamiętać także o tym, żeby w odpowiednim miejscu stworzyć palenisko. Po jego wymurowaniu można zabrać się za wmurowanie dodatkowych elementów, a także umieszczenie rusztu w odpowiednim miejscu. Mimo, że ruszt również można wmurować w całą konstrukcję, to znacznie lepszą opcją jest zdecydowanie się na  jego wyciąganą  i wkładaną wersję, która będzie łatwiejsza do czyszczenia. 

Przerwa 

Po zakończeniu budowy grilla ogrodowego z cegły należy pamiętać o przerwie jaka jest wymagana przed tym, zanim zaczniemy używać go do grillowania. Taka przerwa jest konieczna ze względu na zaprawę, która potrzebuje kilkunastu dni na wyschnięcie. Zaleca się aby świeżo wymurowany grill był używany dopiero po około dwóch tygodniach od zakończenia budowy. 

Jak zbudować grill ogrodowy – wskazówki 

Istnieje kilka wskazówek, które mogą być pomocne przy budowie grilla ogrodowego. Jedną z takich wskazówek może być obłożenie nawierzchni wokół grilla ogniotrwałym materiałem. Takie rozwiązanie zapewni nam dodatkowe bezpieczeństwo w trakcie grillowania. Ciekawą opcją może być także wybudowanie nad paleniskiem daszka, który zabezpieczy je przed opadami deszczu. Istnieje też pewien patent, który pozwoli na zaoszczędzenie nerwów przy mieszaniu własnej zaprawy murarskiej. W zależności od używanego do budowy grilla materiału wystarczy zakupić w sklepie budowlanym gotową zaprawę, która powinna ułatwić i przyśpieszyć budowę naszego wymarzonego grilla ogrodowego.