Serwis Ogrodowy

ogrodyserwis.eu

Jak zbudować karmnik dla ptaków ?

Zima to czas, w którym dokarmianie ptaków jest szczególnie ważne. Niesprzyjające warunki pogodowe i szybko zapadający zmrok sprawiają, że poszukiwanie pożywienia w tym okresie, jest dla nich niezwykle trudne. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że wiele osób w okresie jesienno- zimowym szuka informacji na temat tego, jak zrobić karmnik dla ptaków.  Warto wiedzieć, że budowa takiego karmnika wcale nie jest trudna, ani kosztowna. Często wystarczą do tego materiały, które posiadamy w domu. 

Od czego zacząć, czyli projekt karmnika dla ptaków

Przy projektowaniu karmnika dla ptaków warto wziąć pod uwagę to, gdzie chcemy go umieścić. Taki karmnik można bowiem postawić na balkonie lub parapecie, albo powiesić na drzewie.Bardziej wytrwali mogą również pokusić się o budowę karmnika dla ptaków, który będzie umieszczony na specjalnie stworzonym podeście. Każdy projekt należy zacząć od przygotowania odpowiednich szablonów, które pozwolą na wymierzenie ilości materiałów, jakie będą potrzebne do budowy karmnika dla ptaków.

budowa karmnika dla ptaków
Budowa karmnika dla ptaków to nic trudnego

Kiedy już wybierzemy szablony, możemy przejść do wizualizacji danego projektu, którą można przeprowadzić np. w dowolnym programie graficznym. Taka wizualizacja pomoże np. w określeniu kolorów, jakich będziemy używać przy dekorowaniu karmnika. Robienie szczegółowego projektu karmnika dla ptaków  może wydawać się zbędne, jednak ostatecznie okazuje się, że pozwala to nie tylko na precyzyjne określenie tego, jakie będą rozmiary budki, czy jakich użyjemy materiałów, ale także na zaplanowanie całego procesu budowy karmnika dla ptaków. 

Jak zrobić budkę dla ptaków ? 

Po przygotowaniu projektu karmnika dla ptaków można przystąpić do pracy. Jak zrobić budkę dla ptaków, krok po kroku? 

 1. Stwórz szablony. Możesz narysować je sam, lub np. poszukać gotowych pomysłów w Internecie. 
 2. Z wybranych materiałów np. drewna wytnij odpowiednie wzory.
 3. Połącz wszystko w całość, np. za pomocą odpornego na wilgoć kleju do drewna lub też za pomocą wkrętarki. 
 4. Wskazówka – przy budowie karmnika, warto pokusić się o dobudowanie specjalnej spodniej szuflady, która ułatwi jego czyszczenie.
 5. Gdy zdecydowałeś się na zrobienie karmnika z drewna, pamiętaj o zabezpieczeniu go odpowiednim impregnatem. Pamiętaj, że zaimpregnowany karmnik trzeba dobrze wywietrzyć i jeśli to możliwe, unikać używania impregnatu na wewnętrznych częściach budki. 
 6. Po zaimpregnowaniu karmnika możesz przystąpić do jego dekoracji, jednak nie jest to konieczne. 
 7. Wskazówka – jaskrawe kolory odstraszają ptaki, dlatego najlepiej sprawdzą się kolory neutralne, zbliżone barwą np. do wyglądu kory drzew. 
jak zrobić budkę dla ptaków
Jak zrobić budkę dla ptaków aby chętnie z niej korzystały ?

Co zamiast budowy karmnika dla ptaków ?


Jeżeli z jakichś powodów nie mamy możliwości budowy karmnika dla ptaków, możemy je dokarmiać w inny sposób. Wystarczy np. rozłożyć na parapetach nakrętki po nieużywanych słoikach, do których nasypiemy pokarmu. W tej roli świetnie sprawdzą się również płytkie, stare doniczki. Pamiętajmy jednak, żeby były czyste. Musimy także wiedzieć, że ptaki do prawidłowego funkcjonowania potrzebują również wody. Tę można podawać w specjalnie zakupionych do tego celu poidełkach, lub również porozstawiać na parapetach, lub balkonach w niepotrzebnych nam już spodkach. Dobrym pomysłem na dokarmianie ptaków może być też wieszanie na drzewach plastrów słoniny.

Czym karmić ptaki ?

Istnieje wiele typów pokarmu, który można podawać ptakom. Najpopularniejsze są różnego rodzaju ziarna, jednak warto wiedzieć, że to nie jedyne produkty, którymi można dokarmiać przylatujące do naszych karmników ptaki. Jeżeli wciąż zastanawiasz się, czym karmić ptaki, to podpowiadamy.

 1. Specjalnie przygotowane mieszanki ziaren, które można zakupić np. w sklepie zoologicznym.
 2. Ziarna słonecznika.
 3. Tłuczone orzechy. 
 4. Pszenica, proso.
 5. Drobne kasze.
 6. Niesolona słonina, którą można np. powiesić na gałązkach drzew w ogrodzie.
 7. Smalec z ziarnami, którym można wypełnić płytkie pojemniczki po jogurtach, po czym rozstawić je na parapetach, lub pod ogrodowymi altanami.
 8. Oprócz pokarmu, bardzo ważne jest także podawanie ptakom wody. 

Zastanowienie się nad tym, czym karmić ptaki jest bardzo ważne ponieważ istnieje wiele typów jedzenia, którego nie wolno im podawać, gdyż mogłoby to źle wpłynąć na ich układ pokarmowy, a nawet zagrażać ich życiu. O ile karmienie ptaków czystą słoniną  jest dobrym pomysłem, tak niestety nie można tego powiedzieć o podawaniu im słoniny solonej lub takiej, która zawiera inne przyprawy. Po takim jedzeniu ptaki potrzebują bowiem wody, a ta zimą często jest zamarznięta.

czym karmić ptaki
Czym karmić ptaki aby ułatwić im przetrwanie zimy ?

Należy także unikać podawania ptakom kawałków spleśniałego pieczywa, bądź nieświeżej ugotowanej kaszy lub ryżu. Co najważniejsze, gdy już zdecydujemy się na dokarmianie ptaków, róbmy to systematycznie. Ptaki przyzwyczajają się bowiem do miejsca, w którym dostają pożywienie i mogą przylatywać do naszego karmnika naprawdę z daleka. W momencie, w którym nie znajdą w nim pożywienia, mogą nie mieć siły na kolejny lot. Decyzja o budowie karmnika dla ptaków, powinna więc być dobrze przemyślana.