Serwis Ogrodowy

ogrodyserwis.eu

Choroby trawników – jak sobie z nimi radzić?

Zielony trawnik stanowi element dekoracyjny i jest wizualnym dopełnieniem piękna naszej parceli. Systematyczne koszenie i nawadnianie trawnika pozwala pozbyć się mchu i porostów w przydomowym ogrodzie, choć to często nie wystarcza, by móc cieszyć się atrakcyjnie wyglądającą murawą. Nieodpowiednie warunki, w jakich rośnie trawa mogą przyczynić się do rozwoju różnych chorób trawników.

Skąd się biorą choroby trawników?

Trawa, tak samo jak inne rośliny, wymaga systematycznej pielęgnacji. Zaniedbany trawnik na naszej posesji nie będzie wyglądał zdrowo i estetycznie. Istnieje kilka czynników wpływających na jakość trawy i głównie są one związane z działalnością człowieka i z warunkami atmosferycznymi. Należą do nich:

  1. Brak zrównoważonego nawożenia. Niedostateczna ilość składników odżywczych powoduje osłabienie odporności trawy i wpływa negatywnie na jej wygląd. W kwestii nawożenia, jednym z najczęstszych błędów w procesie pielęgnacji jest używanie zbyt dużej ilości nawozu azotowego z jednoczesnym unikaniem nawozu potasowo-fosforowego.
  2. Nieregularne koszenie i zbyt duże skracanie rośliny. Te defekty w pielęgnacji przyczyniają się do osłabienia korzeni trawy i w efekcie zwiększa się jej podatność na choroby.
  3. Zacieniony ogród. Miejsce zasiania trawy jest bardzo istotne. Na terenach, gdzie jest dużo cienia, występuje również dużo wilgoci. Takie warunki są idealne do rozwoju mchu.

Jakie są najczęściej spotykane choroby trawników?

W przyrodzie występuje kilka rodzajów trawy. W zależności od gatunku, różnie reagują na szkodliwe czynniki.

Pałecznica traw

Jeśli po wiosennych roztopach twój trawnik pokrywają szare plamy i zgnilizna, a na pędach trawy dostrzegasz czerwone plamy, prawdopodobnie masz do czynienia z pałecznicą. Początkowe działanie choroby rozpoczyna się pod grubą, nieprzepuszczalną warstwą śniegu. Dodatkowe udeptywanie śniegu jeszcze bardziej sprzyja rozwojowi choroby. Preferuje temperatury od 0 do 10ºC. Młode trawniki są szczególnie narażone na pałecznicę ze względu na ich podatność na infekcje. Zazwyczaj objawy choroby ustępują samoistnie, ale warto profilaktycznie przycinać trawnik pionowo i nawozić potasem.

choroby trawników
Choroby trawników potrafią być problemem dla właścicieli domowych ogródków

Pleśń śniegowa

Jest to choroba grzybowa, która rozwija się temperaturze od 0 do 18ºC. Pleśń śniegową można rozpoznać po białych lub różowych plamach widocznych na trawie. Aby zapobiec rozwojowi tej choroby, jesienią należy unikać nawozów azotowych, a najlepiej zastąpić je nawozami potasowo-fosforowymi.

Rdza trawy

Jest ona następstwem słabego nawożenia i nieregularnego koszenia trawy. Objawem tej choroby są żółte źdźbła trawy, które po jakimś czasie stają się pomarańczowe lub brązowe. W niektórych przypadkach pojawiają się również czarne pęcherzyki. Rdza prowadzi do obumierania trawy, przez co na murawie widoczne są coraz większe ubytki. Chcąc uniknąć rdzy trawy, należy ją poprawnie nawozić i systematycznie kosić.

Żółta plamistość trawników

Czynnikami rozwoju choroby jest nieodpowiednia gleba i niedobór składników pokarmowych, a czasami również zbyt mała ilość azotu i potasu. Warunki sprzyjające rozwojowi żółtej plamistości trawników to duża wilgotność powietrza i sucha gleba w połączeniu z wysoką temperaturą w dzień i niską temperaturą w nocy. Objawami choroby są charakterystyczne żółte plamki i skręcone liście, na których może wytworzyć się pajęczynowaty nalot. Zwalczenie tej choroby jest trudne, więc aby uniknąć jej wystąpienia, wiosną i jesienią należy nawozić trawnik potasem i wykonać aerację oraz wertykulację.

choroby traw
Choroby traw mogą sprawić, iż nasz ogród będzie odstraszał a nie zachęcał do spędzania na nim czasu wolnego

Antraknoza traw

Małe nieregularne żółto-pomarańczowe place są symptomem antraknozy. Zaatakowane przez grzyby miejsca wyglądają na wysuszone. W takim przypadku należy zwrócić uwagę na składniki odżywcze w nawozach i zwiększyć wysokość koszonej trawy. Przyda się tutaj również wertykulacja i aeracja.

Ryzoktonioza traw

W przypadku pojawienia się tej choroby, górna warstwa gleby pokryta zostaje plamami o wielkości od kilku centymetrów do 1 metra. Rozwojowi Ryzoktoniozy sprzyjają upały i wilgotne powietrze. Aby uchronić murawę przed chorobą, należy latem ograniczyć nawożenie azotowe. Korzystne będzie również utrzymywanie suchej powierzchni trawy wieczorami.

Choroby trawników – podsumowanie

Aby trawnik przed naszym domem wyglądał estetycznie, niezbędne jest jego odpowiednie nawodnienie. Istotne jest również regularne koszenie i nawożenie trawy odpowiednimi preparatami. W przypadku występowania chorób trawników, jak np. pałecznica, pleśń śniegowa czy żółta plamistość trawników, należy zapoznać się ze sposobami leczenia, zadać o odpowiednie warunki rozwoju rośliny i systematycznie ją pielęgnować.