Wersja twojej przeglądarki jest przestarzała. Zalecamy zaktualizowanie przeglądarki do najnowszej wersji.
 
 

Rośliny polecane do ogrodów
 

 
KETMIA SYRYJSKA  (Hibiscus syriacus ), nazywana także ślazowcem syryjskim,, ślazem drzewnym, poślubnikiem syryjskim – gatunek z rodziny ślazowatych. W stanie dzikim występuje w Chinach i Indiach i jest uprawiany w wielu rejonach świata.
 HibiskusKrzew dorastający do 1,5 - 3 metrów wysokości. Liście jajowato-klinowate lub romboidalne, trójklapowe, grubo ząbkowane koloru szarozielonego. Kwiaty duże, dzwonkowate, osadzone pojedynczo w kątach liści, Kieliszek 6-7-płatkowy, 5-działkowy, korona duża (do 6 cm średnicy), 5 płatków koloru od białego do fioletowego. Często sadzona w ogrodach o kwiatach półpełnych, pełnych, w kolorach białym, różowym, czerwonym lub fiołkowym.  Lubi wilgotne podłoże o odczynie lekko kwaśnym, okres kwitnienia ketmii syryjskiej rozpoczyna się w połowie lipca i trwa do września.Bardzo ważnym zabiegiem jest coroczne wiosenne przycinanie zdrewniałych gałązek.Zabieg ten prowokuje roślinę do wypuszczania młodych pędów, na których tworzą się pąki kwiatowe
Na okres zimy wymaga okrycia, nie ma specjalnych wymagań glebowych
Ketmia syryjska jest narodowym kwiatem Korei Południowej i występuje w jej godle narodowym.
 
 
KRZEWUSZKA CUDOWNA Weigela /rodzina Caprifoliaceae (Przewiertniowate)
Pochodzi z Dalekiego Wschodu, występuje w stanie dzikim we wschodniej Azji (Japonia, Chiny i Mandżuria). Łacińska nazwa została nadana na cześć niemieckiego botanika i chemika Christiana Ehrenfrieda von Weigela. Weigela Florida (krzewuszka cudowna)  Krzewuszka cudowna
W wyniku hodowli uzyskano około 200 odmian ozdobnych, lecz tylko nieliczne dobrze zimują w naszych warunkach klimatycznych. Obecnie uprawia się głównie mieszańce Weigela Florida z innymi gatunkami azjatyckimi. Krzew dość gęsty, szeroki, o rozłożystym pokroju, dorastający do 2-2,5 metra wysokości. Pędy ma sztywne, lecz zewnętrzne u starszych roślin przewieszają się. Liście są naprzeciwległe, duże, jajowate (eliptyczne) o piłkowanym brzegu blaszki liściowej, ciemnozielone. Roślina kwitnie w czerwcu–lipcu. Kwiaty mają kształt dzwonkowaty i osadzone są pojedynczo lub po kilka w kątach liści, wyrastają na tegorocznych pędach i obficie pokrywają pędy.
Barwa kwiatów zmienia się w miarę przekwitania, kwitnie początkowo biało, a następnie zmienia kolor do ciemno-różowego. Może powtarzać kwitnienie późnym latem. Kwiaty w zależności od odmiany mogą mieć inne barwy od łososiowo-różowych do czerwonych. Owocem są torebki.
Wymaga miejsc słonecznych (w pełnym słońcu) i zacisznych. W półcieniu słabiej kwitnie. Najlepiej rośnie na glebach próchnicznych, przepuszczalnych, żyznych i umiarkowanie wilgotnych, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym.
Jest wytrzymała na suszę a także dobrze znosi zanieczyszczone powietrze - z powodzeniem może być sadzona w miastach. Dla lepszego kwitnienia roślinę powinniśmy przycinać co roku, a co 3-4 lata przeprowadzać prześwietlanie wycinając tuż przy ziemi najstarsze pędy. Młode krzewy mogą wymagać zimą okrywania. Rozmnażamy przez sadzonki - pół zdrewniałe i zdrewniałe.
 
Funkia (Hosta )
Funkia - kwiatFunkie to rośliny wieloletnie, krzewiaste, wys. 25 - 70 cm uprawiane dla okazałego i ozdobnegoulistnienia. Liście mogą być różnego kształtu i barwy: jajowate, sercowate, lancetowate, żółtawe, sinozielone lub pstre. Niektóre gatunki uprawiane są również dla pięknych chodź niepozornych kwiatów. Lejkowate białe lub lawendowe pachnące kwiaty zebrane w grona ukazują się latem. Najbardziej rozpowszechnioną i znaną odmianą jest hosta sieboldiana.
 Hosta to długowieczna bylina, której większość gatunków pochodzi z Dalekiego Wschodu (Chiny i Japonia). Roślina ta cieszyła się wielką popularnością w XIX wiecznych ogrodach Anglii. Teraz przeżywa ona renesans miedzy innymi dlatego, że na rynku pojawiła się ogromna ilość nowych odmian, bądź to naturalnych sportów, czy też różnych krzyżówek.
Hosta jest rośliną o wszechstronnym zastosowaniu, jest ceniona przede wszystkim jako roślina cieniolubna, jednak część jej odmian może rosnąć w półcieniu, a nawet na stanowiskach o dość mocnym nasłonecznieniu...
Hosta to długowieczna bylina, której większość gatunków pochodzi z Dalekiego Wschodu (Chiny i Japonia). Roślina ta cieszyła się wielką popularnością w XIX wiecznych ogrodach Anglii. Teraz przeżywa ona renesans miedzy innymi dlatego, że na rynku pojawiła się ogromna ilość nowych odmian, bądź to naturalnych sportów, czy też różnych krzyżówek.
Hosta jest rośliną o wszechstronnym zastosowaniu, jest ceniona przede wszystkim jako roślina cieniolubna, jednak część jej odmian może rosnąć w półcieniu, a nawet na stanowiskach o dość mocnym nasłonecznieniu.
 
Hortensja (hydrangea)
 
 HortensjaHortensje to bardzo efektowne krzewy kwitnące latem, wys. 50 -150 cm. Pochodzą z Dalekiego Wschodu a ich hodowlą zajmowano się już parę tysięcy lat temu. Największą zaletą hortensji są piękne i trwałe kwiaty. Łacińską nazwę tej rośliny Hydrangea można przetłumaczyć jako wodny krzew co jest trafnym określeniem gdyż hortensje potrzebują dużo wilgoci. Hortensje to krzewy wymagające w naszych warunkach klimatycznych trochę wysiłku od ogrodnika ale warte uprawy. Najłatwiejsze w uprawie są hortensje bukietowe.
Krzewy hortensji uprawiane w naszych ogrodach to mieszańce pochodzące z gatunków rosnących w cieplejszym klimacie niż nasz i dlatego dość trudno znoszą ostrzejsze zimy. Z reguły marzną tylko do poziomu śniegu. Ponieważ większość pąków kwiatowych uformowanych minionego lata znajduje się w górnej części pędów, może się zdarzyć że przemarznięty krzew wypuści liście i pędy ale nie zakwitnie. Dlatego najlepiej hortensje okryć na zimę.
Hortensje najlepiej rosną w glebie żyznej, próchniczej z dodatkiem torfu. Źle rosną w glebie suchej i piaszczystej. Lubią stanowiska słoneczne lub pół-cieniste i dużo wilgoci. W półcieniu nieco skąpiej kwitną. 
 
Liliowce (hemerocallis)
                                                 
hemerocallis
Piękne a zarazem długowieczne i niezwykle odporne. Dlatego zostały uznane za królowe ogrodów i będą w nich rządzić niepodzielnie w nadchodzącym sezonie. Liliowce to częściowo lub całkowicie zimozielone kępiaste byliny zielne o wspaniałych, barwnych, egzotycznych kwiatach, które możemy podziwiać przez całe lato - od czerwca do sierpnia. Są wyjątkowo długowiecznymi i  niewybrednymi bylinami o wielostronnym zastosowaniu. Mogą być sadzone na rabatach, na trawnikach, często stosowane są jako kwiaty cięte. Ostatnio pojawiło się wiele nowych odmian, o wielkich kwiatach i atrakcyjnych barwach, dzięki czemu ich uprawa staje się coraz bardziej popularna
 
 
 
 
Wrzosy (calluna vulgaris)
calluna vulgarisPolany porośnięte wrzosami kwitnącymi fioletowo należą do najpiękniejszych leśnych widoków. Takie wrzosowisko możemy mieć też we własnym ogrodzie.
Wrzosy w naturalnym środowisku rosną w słonecznych miejscach, w przepuszczalnej, mało urodzajnej, za to kwaśnej glebie (pH 3,5-5). Lubią miejsca suche, w których wiosną i jesienią nie gromadzi się woda. W podmokłej glebie ich korzenie łatwo gniją.
Wrzosy posadzone w zwykłej ogrodowej ziemi przestają rosnąć i zamierają. Dlatego tam, gdzie planujemy wrzosowisko, zdejmujemy warstwę około 15 cm ziemi i rozkładamy kwaśny torf. Rabatę przekopujemy na głębokość szpadla.  Wrzosy najlepiej się czują posadzone w dużych grupach na znacznej przestrzeni. Po posadzeniu rabatę ściółkujemy kilkucentymetrową warstwą kory, co zapobiega szybkiemu przesychaniu gleby. Jest to bardzo ważne, bo wrzosy mają płytki system korzeniowy i korzystają jedynie z wody zgromadzonej w wierzchniej warstwie podłoża
 
 

Polityka cookies

Ten serwis korzysta z plików cookies do przechowywania informacji na twoim komputerze.

Czy akceptujesz?