Wersja twojej przeglądarki jest przestarzała. Zalecamy zaktualizowanie przeglądarki do najnowszej wersji.

Polecamy ! Profesjonalne trawniki  najlepszej jakości  z nasion firmy  Kiepenkerl Majestic

 

.Poradnik ogrodnika - rośliny


 
 
PORADNIK  NA TRAWNIK

Trawnik to oczywiście najważniejsza część większości przydomowych ogrodów.
  Podlewanie

Najważniejszym jest oczywiście pytanie, jak podlewać nasz przydomowy trawnik? Chodzi tutaj zarówno o porę dnia, jak i częstotliwość samego podlewania.

Nie ulega wątpliwości, że najlepszą porą na podlewanie murawy jest jednak zawsze wczesny ranek. Kiedy bowiem słońce jest jeszcze nisko nad horyzontem nie musimy obawiać się, że kropelki wody na źdźbłach trawy działając jak małe soczewki spalą nam podlany właśnie trawnik. A do czasu wzniesienia się słońca na niebie źdźbła trawy z pewnością już zupełnie obeschną. Wieczorne podlewanie niesie ze sobą takie niebezpieczeństwo, że trawnik nie zdąży nam obeschnąć do czasu nadejścia nocy. To z kolei sprzyjać będzie z pewnością rozwojowi chorób grzybowych.
 

Jak często w ciągu tygodnia należy podlewać murawę? Najlepiej przyjąć zasadę, że w ciągu jednego tygodnia trawa potrzebuje około 2,5 cm opadu deszczu. W każdą sobotę warto zatem zastanowić się, czy w ciągu ostatniego tygodnia padał deszcz. Jeżeli padał, to problem podlewania mamy z głowy. Jeżeli natomiast deszczu nie było, to warto przystąpić do podlania przydomowej murawy. Najlepiej na całym terenie ustawić kilka miniaturowych puszeczek pozostałych po karmieniu psa albo kota. Kiedy podczas działania zraszacza napełnią się one po ich górny brzeg uznać możemy, że dostarczyliśmy trawnikowi dostateczną ilość wody. Pamiętajmy, że zawsze lepiej podlewać rzadziej, a dłużej niż codziennie, a krótko Takie krótkotrwałe codzienne nawadnianie spowoduje bowiem rozwój korzeni jedynie tuż przy powierzchni gruntu. A to sprawi, że murawa będzie znacznie mniej odporna na suszę. Warto pamiętać też, że zbyt intensywne podlewanie sprzyja rozwojowi chorób grzybowych.   Dosiewanie Aby trawnik utrzymać przez wiele lat w doskonałej kondycji, powinno się każdego roku wiosną i jesienią dosiewać do niego nieco nowych nasion trawy. Mieszanka nasion dobrana być przy tym powinna odpowiednio do stopnia naświetlenia przydomowej murawy. Inną mieszankę wysiewamy na murawie w cieniu (ang. shade mix), a zupełnie inną w pełnym słońcu (ang. sun mix). Na rynku dostępna jest też mieszanka uniwersalna, którą użyć można zarówno do cienia, jak i na słońcu (ang. sun and shade mix).  

Nawożenie
Współczesne nawozy do trawnika nie są tak jak te sprzed zaledwie kilkunastu lat łatwo wypłukiwane z gruntu. Potrafią pozostać w podłożu nawet przez kilkanaście tygodni i kontynuować przy tym zasilanie minerałami rosnących roślin. Właśnie dlatego w zupełności wystarczy nawozić przydomową murawę podczas całego sezonu wegetacyjnego tylko cztery razy w roku: wczesną wiosną (kwiecień), późną wiosną (czerwiec), latem (sierpień) i jesienią (październik). Podczas trzech pierwszych nawożeń stosujemy nawóz z dużą zawartością azotu, czyli wysoka pierwsza liczba NPK. Wynosić ona powinna około 30. Do zasilania trawnika jesienią stosujemy zupełnie inny nawóz, w którym z kolei dwie ostanie liczby NPK są wyraźnie wyższe. W takim nawozie jest więcej fosforu, który spowoduje lepszy rozwój korzeni przed zimą. Jest też sporo potasu, którego obecność spowoduje lepszą odporność murawy na choroby podczas całej zimy. Warto pamiętać, aby zastosować dawkę  nawozu  proporcjonalną do obszaru naszego trawnika.
Uwaga! Przedawkowanie może spowodować nawet zupełne spalenie, a tym samym zniszczenie roślin. To właśnie regularne nawożenie będzie naszą najlepszą rękojmią w walce z trawnikowymi chwastami. Poprzez gęstą sieć korzeni i źdźbeł naszej murawy kiełki chwastów nie zdołają się nawet przebić ku słońcu, a tym samym zacząć tam dominować.
 
wysokość trawnika
Wysokość koszenia ma znaczący wpływ na rozwój systemu korzeniowego trawy, a co za tym idzie na ilość wody potrzebnej do podlewania.

 

 Polecamy !   Nawozy specjalistyczne do trawników firmy 'Haifa' - Multigreen

 

Sposoby cięcia winorośli

Winorośl wymaga corocznego i bardzo silnego cięcia. Krzewy niecięte zagęszczają się każdego roku kilkakrotnie, rodząc drobne, niskiej jakości owoce. Winorośl wymaga cięcia zarówno w okresie zimowego spoczynku krzewów, jak i podczas wegetacji. Na przedwiośniu (styczeń -luty)w okresie tak zwanego spoczynku wymuszonego tnie się zdrewniałe pędy jednoroczne, rzadziej pędy wieloletnie w celu osiągnięcia określonej formy krzewu (cięcie formujące) oraz w celu właściwego obciążenia krzewów owocami.

Polityka cookies

Ten serwis korzysta z plików cookies do przechowywania informacji na twoim komputerze.

Czy akceptujesz?