Wersja twojej przeglądarki jest przestarzała. Zalecamy zaktualizowanie przeglądarki do najnowszej wersji.

Ogrody Tuileries ( przy Luwrze)

Ogrody Tuileries są największym i najdawniejszym ogrodem w stylu francuskim w Paryżu. Otaczały one  Pałac Tuileries–  dawną rezydencję królów Francji (owianą legendą, która nie dotrwała do dnia dzisiejszego).
W 1564 r  Katarzyna Medycejska , królowa –  wdowa po Henryku II zleca budowę  pałacu Tuileries. Jednocześnie zaczyna się urządzanie ogrodu w stylu włoskim. Zostają wyznaczone równolegle alejki, dzielące ogród na prostokątne parcele: 6 alejek  na długość i 8 na szerokość. Na każdej parceli zostaje posadzony różny typ roślinności (trawniki, grządki kwiatowe, drzewa…)
Obecną postać ogrody Tuileries uzyskują za panowania Ludwika XIV. Przypomnijmy, że  ostatnim królem francuskim uważającym Paryż za stolicę i zamieszkującym na stale w Luwrze był Ludwik XIII. Gdy Ludwik XIV usamodzielnia się, przenosi cały swój dwór do Saint-Germain-en-Laye, a następnie do Wersalu. Młody król nie może zapomnieć miastu upokorzenia doznanego w dzieciństwie, kiedy to podczas buntu mieszczan musiał z matką uciekać z Luwru.
ogrody Tuileriesogrody Tuileries
Mimo upodobania sobie Wersalu, uznawanego dziś za perłę architektury ludwikowskiej i rosnącej nieufności do stolicy Ludwik XIV nie zapomina o Paryżu i powierza  Colbertowi zadanie upiększenia miasta. Zadanie  przeprojektowania ogrodów Tuileries zostaje zlecone   André Le Notre. Przebudowie zostaje poddany także pałac Tuileries w celu zharmonizowania go z ogrodem. Przy wejściu do Ogrodu Tuileries znajduje się pomnik  André Le Notre  najsłynniejszego pejzażysty-architekta francuskiego.
Jest on  wnukiem Pierra Le Notre –  architekta Katarzyny Medycejskiej.

 
 

 


 

Fortuna ukryta w ogrodzie

Dobrze utrzymany ogród może zwiększyć rynkową wartość nieruchomości nawet o 18% – wynika z Globalnego Raportu Ogrodniczego 2011, stworzonego na zlecenie firmy Husqvarna. Opłaca się dbać o przydomową zieleń - każda złotówka zainwestowana w ogród, w przypadku sprzedaży, zwraca się ponad dwukrotnie.
Wyniki badania, w którym wzięło udział 5000 właścicieli podmiejskich nieruchomości z dziewięciu krajów, z czterech kontynentów wskazały, że stan ogrodu wywiera wyraźny wpływ na cenę nieruchomości. Mimo, iż dla 66% ankietowanych jest on przede wszystkim miejscem relaksu, coraz częściej traktuje się go jako inwestycję. Średnia światowa wskazuje, że dobrze utrzymany ogród może potencjalnie podnieść wartość nieruchomości o 16%, a w Polsce nawet o 18%.

 

 


Feng shui w domu i w ogrodzie

 

Zasady feng shui rozwinęły się w starożytnych Chinach i były weryfikowane
 przez całe pokolenia, są bowiem znane ponad dwa tysiące lat. Jeśli wiedza ta byłaby tylko iluzją, prawdopodobnie zostałaby już zapomniana. Chińczycy zawsze wierzyli feng shui.
W starożytnych Chinach tylko klasy uprzywilejowane - rodziny panujących i mandaryni- miały dostęp do wiedzy na temat Feng shui.

Harmonia i energia

Według feng shui trzeba tak organizować przestrzeń, aby wprowadzać do niej harmonię, która jest podstawą idealnego świata. Harmonia powstaje wtedy, gdy pomyślna energia chi –( obecna we wszystkim, co żyje, w doskonałych rzeczach, które tworzymy, w pozytywnych myślach, pięknych krajobrazach, dobrych relacjach międzyludzkich )– może swobodnie przepływać, napełniając przestrzeń naszego życia. Dzieje się tak dlatego, że wszystko, co nas otacza – przedmioty, rośliny, zwierzęta, ludzie i ich myśli – jest energią. Chińscy mistrzowie feng shui nazywają ją kosmicznym oddechem. Chi wypełnia cały wszechświat, a tam, gdzie nie przepływa, powstaje martwy fragment  przestrzeni źle oddziałujący na zamieszkujące go organizmy. Odnalezienie takiego miejsca i wprowadzenie harmonii pozwala poprawić jakość życia.

Jin i jang

Pomyślną energię chi można określić jako związek (współistnienie) dwóch jednocześnie przeciwstawnych i uzupełniających się pierwiastków (elementów) jin i jang, które dały początek wszystkiemu i tworzą cały wszechświat. Energia jang jest aktywna, jasna i męska, jin zaś pasywna, żeńska i ciemna. Jedna nie może istnieć bez drugiej i wspólnie tworzą całość. Kształtując przestrzeń wokół siebie, należy dążyć do utrzymywania harmonii między jin i jang. Przyjmuje się, że najbardziej sprzyjająca proporcja jin i jang dla miejsc, w których przebywamy, wynosi 2:3 (czyli 40:60%), ale na przykład miejsce do wypoczynku może mieć większe jin, do pracy zaś większe jang (proporcja ta jest też sprawą indywidualną). 

 Dziś nauka sztuki feng shui jest dostępna dla wszystkich, a ci którzy ją stosują, odkryli, że życie w harmonii z najbliższym otoczeniem może rzeczywiście przynieść im pomyślność, wspaniałe możliwości, dobre zdrowie i szczęście osobiste Wielu projektantów zieleni korzysta ze sztuki feng shui, bo niezależnie od wiary w jej wpływ na ludzkie losy daje im ona dodatkowe narzędzie umożliwiające doprowadzenie do harmonii środowiska wokół nas. Tym bardziej ,że ogród zaprojektowany w zgodzie z zasadami feng shui nie musi być wcale w stylu chińskim czy japońskim.
W sztuce feng shui wyrastającej swoimi korzeniami z taoizmu jednym z filarów jest doprowadzenie do równowagi między pierwiastkiem żeńskim (Yin) i męskim (Yang). W ogrodzie jako Yin możemy traktować trawnik i sadzawkę, a jako Yang - drzewa i skalniak. Żaden z tych elementów nie powinien dominować, bo w takim ogrodzie nie będziemy się czuli najlepiej. Za duży trawnik z jednej strony stanie się udręką dla osoby zajmującej się jego pielęgnacją, z drugiej - będzie płaszczyzną oddalającą ciekawe rośliny czy inne elementy ogrodowe od obserwatora znajdującego się w domu czy na tarasie. Z kolei duże drzewa blisko domu czy też  zbyt wielkie skały mogą powodować poczucie irracjonalnego zagrożenia, co może przełożyć się na nasz stan emocjonalny
 
 
Napis w j.Chińskim
Niech pieniądze i szczęście napływają
 

 


 

Chelsea flower show targi prezentujące najnowsze osiągnięcia z dziedziny ogrodnictwa, piękne kompozycje kwiatowe i przykładowe aranżacje ogrodów.

Przez cztery majowe dni, każdego roku, Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze organizuje w Londynie jedną z najbarwniejszych i najpiękniejszych wystaw poświęconych sztuce pielęgnacji kwiatów i uprawiania ogrodów. Ekspozycje w formie miniaturowych ogrodów zaaranżowanych przez największych mistrzów architektury zieleni oraz wspaniały pokaz kwiatów i roślin czynią z uroczego ogrodu Chelsea największe na świecie, żywe i świeże arcydzieło.


  Wystawa Chelsea Flower Show jest organizowana od 1804 roku w ekskluzywnej dzielnicy Londynu Chelsea. Wyznacza trendy, wytycza standardy jakości, inspiruje architektów krajobrazu na całym świecie. Najważniejszą jej część stanowią stworzone przez najlepszych projektantów ogrody pokazowe. To właśnie one przyciągają tutaj tysiące zwiedzających. 

 


Niepozorna wieś Zundert, na południu Holandii, to tu co roku od 75 lat mieszkańcy rywalizują ze sobą, budując fantastyczne konstrukcie, ozdobione kwiatami dalii. Parada
 odbywa się zawsze w pierwszy weekend września.
 
 

 


Pszczoła murarka ogrodowa jest niezwykle pożytecznym owadem. Od innych pszczół wyróżnia się większą łagodnością oraz dużą intensywnością zapylania roślin. Dlatego warto murarce ogrodowej zapewnić dobre warunki do bytowania w naszym ogrodzie. Zobacz jak wygląda hodowla murarki ogrodowej i jak łatwo zrobić domek, stanowiący schronienie dla tej pszczoły.

Pszczoła murarka ogrodowawięcej o hodowli pszczoły murarki  > tutaj

Polityka cookies

Ten serwis korzysta z plików cookies do przechowywania informacji na twoim komputerze.

Czy akceptujesz?